Europa: giełdy zaczęły tydzień od spadków

opublikowano: 20-01-2003, 19:24

Największe europejskie giełdy rozpoczęły tydzień od umiarkowanych spadków wartości głównych indeksów. Pasywna postawa inwestorów to skutek braku sesji w poniedziałek w USA oraz wzrostu napięcia wokół kwestii irackiej.

Branża komórkowa cieszyła się w poniedziałek największym zainteresowaniem giełdowych graczy. Powodem była zapowiedź bardzo dobrych wyników kwartalnych Siemensa, czwartego na świecie producenta komórek. Wiadomości przekazane przez niemiecki koncern wywołały popyt na akcje innych przedstawicieli branży, m.in. potentata rynku, fińskiej Nokii. Zarówno Siemens jak i Nokia w czwartek przekażą swoje kwartalne wyniki.

Wśród operatorów wyraźnie rosła cena akcji brytyjskiego MMO2. W pierwszej rekomendacji wydanej papierom spółki analitycy BNP Paribas oszacowali potencjał wzrostu ich kursu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy na 30 proc.

Nastroje rynku spółek nowych technologii popsuł Infoneon Technologies. Niemiecki producent chipów poinformował o siódmej z rzędu kwartalnej stracie. Jego akcje staniały, podobnie jak papiery STMicroelectronics i Philips Electronics.

Taniały akcje spółek naftowych. Mimo ostatnich zawirowań politycznych inwestorzy raczej nie wierzą w możliwość długiego utrzymania się kursu ropy powyżej 30 USD za baryłkę. W dół poszła cena akcji m.in. TotalFina, Eni i Shell T&T. W przypadku tego ostatniego do wyprzedaży przyczyniło się również obniżenie rekomendacji Royal Dutch/Shell przez Morgan Stanley.

Wciąż zainteresowaniem cieszą się akcje Safeway. Walka o przejęcie czwartej brytyjskiej sieci handlu detalicznego staje się coraz ciekawsza. Liczba zainteresowanych wzrosła w poniedziałek do pięciu. Po William Morrison Supermarkets, Sainsbury, Wal-Mart Stores i Kohlberg Kravis Roberts, chęć udziału w wyścigu o przejęcie spółki zgłosił miliarder Philip Green.

Po stronie spadków znalazł się w poniedziałek francuski koncern farmaceutyczny Sanofi-Synthelabo. Powodem było ogłoszenie informacji o zaprzestaniu przez spółkę części badań nad jednym z zapowiadanych leków, co może opóźnić jego wejście na rynek aż o dwa lata.

Ponownie taniały akcje koncernu zbrojeniowego BAE Systems. Według brytyjskiej prasy miejscowy rząd nie zamierza iść na rękę spółce w sprawie redukcji kosztów wynikających z przedłużania się realizowanego przez nią kontraktu na dostawę m.in. łodzi podwodnych dla Royal Navy.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Europa: giełdy zaczęły tydzień od spadków