Europa: na giełdach utrzymują się niewielkie plusy

Sebastian Gawłowski
29-10-2003, 14:13

Europejskie giełdy notują niewielkie wzrosty w trakcie dzisiejszych sesji. Optymizm na początku notowań zapewniły dobre wyniki HVB Group, w której skład wchodzą m.in. notowane na GPW - BA CA i BPH PBK. Przed większymi zakupami powstrzymał jednak Volkswagen, który rozczarował szacunkami. Pozytywne nastroje przeważają głównie na parkiecie w Paryżu. Inwestorów zadowoliły rezultaty France Telekom i Saint Gobain. FT zanotował 27 proc. wzrost zysku operacyjnego pomimo niewielkiego spadku przychodów.

HVB, trzeci największy bank w Niemczech, zanotował zysk w trzecim kwartale po raz pierwszy od czterech kwartałów. Grupa zarobiła w III kw. blisko 200 mln euro i podtrzymała szacunki na koniec roku w przedziale 300 - 600 mln euro. Akcje HVB wzrosły o około 2,5 proc. Wyniki HVB wzmocniły cały sektor. Zyskali konkurenci Commerzbank i Deutsche Bank.

Volkswagen zniżkował po zapowiedzi, że nie sprosta wcześniej założonym prognozom. VW zanotował 53 proc. spadek zysków operacyjnych przez restrukturyzację brazylijskich podmiotów grupy. VW pociągnął w dół BMW, Daimler Chrysler i francuskiego Peugeota.

France Telekom nie zawiódł inwestorów. Gorzej było ze skandynawską Telią Sonerą. Kurs spadł po najwyraźniej rozczarowujących dla rynku danych za trzeci kwartał. Niezadowalające były głównie wyniki sprzedaży, która okazała się nieco mniejsza niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Saint-Gobain, francuski producent szkła, zanotował wzrost kursu po tym jak spółka powiadomiła o przebiciu prognoz pomimo negatywnego wpływu mocnego euro. Merrill Lynch podtrzymał swoją rekomendację "kupuj" dla akcji SG. Z kolei CSFB utrzymał zalecenie "outperform".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

PO , Euro

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europa: na giełdach utrzymują się niewielkie plusy