Europa nie przejmuje się Chinami

Michał Stajniak, Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 09-05-2016, 19:23

Dzisiejszy dzień kierowany jest głównie sentymentem związanym z rynkiem surowców. Surowce tracą poprzez dane z Chin oraz informacje na temat sporego zadłużenia stanowiącego problem. Europa jednak nie przejmuje się tymi danymi kończąc dzień na plusie.

Indeks Eurostoxx 50 zalicza dzisiaj pierwszą wzrostową sesję w maju rosnąć o 0,58%. Wzrosty były wywołane głównie dzięki spółkom niemieckim oraz francuskim. Dobrze wypadły dzisiaj dane na temat zamówień w przemyśle w Niemczech. Dane pokazały, że zamówienia wzrosły w marcu o 1,9% m/m, co było wyżej od oczekiwań na poziomie 0,6% m/m oraz poprzedniego odczytu na poziomie -0,8% m/m. Wśród inwestorów można było również usłyszeć nadzieje na dalsze luzowanie polityki ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Na zamknięciu DAX zyskał 1,12%, natomiast francuski CAC 40 zyskał 0,50%. 

Gorzej było niestety z innymi indeksami. We Włoszech traciły banki, ze względu na obawy o podniesienie wymagań kapitałowych. Sytuacja włoskich banków ustabilizowała się, jednak w dalszym ciągu stanowi ona duże ryzyko dla inwestorów. Z kolei w przypadku brytyjskiego FTSE 100, który zakończył dzień na minusie na poziomie 0,18% wpływ wiodły spółki wydobywcze. Spadki cen surowców, takich jak miedź, rudy żelaza oraz aluminium były wywołane poprzez publikację danych z Chin. Spadł eksport pomimo oczekiwań braku zmian w porównaniu do dobrego poprzedniego miesiąca. Znacząco gorzej wypadł również import. Patrząc na konkretne dane, widoczny był spadek importu miedzi oraz spadek eksportu aluminium z Chin, co było negatywne dla cen tych surowców. Spadający wolumen obrotów na chińskich giełdach towarowych daje sobie znać głównie w spadkach cen rud żelaza. 

Ropa zalicza dzisiaj solidne cofnięcie, na co wpływ może mieć zmiana ministra ds. ropy w Arabii Saudyjskiej. Cena ropy powstrzymywała dalszą ekspansję europejskich indeksów oraz wstrzymuje ewentualne odbicie w Stanach Zjednoczonych. Tam sesja przebiega bez fajerwerków po słabym rozpoczęciu. Na godzinę 18:00 S&P 500 zyskuje 0,05%, DJIA traci 0,25%, natomiast Nasdaq zyskuje 0,34%. 

Polskiemu rynkowi nie służy zbliżający się termin rewizji ratingu kredytowego przez agencję Moody’s. W przypadku faktycznego obniżenia może to spowodować pogorszenie się środowiska inwestycyjnego w naszym kraju. WIG20 spada dzisiaj 0,23%. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Stajniak, Analityk Rynków Finansowych XTB

Polecane