Europa pogrąży się w ciemnościach

KŁ, CNBC
11-10-2013, 12:35

Unia Europejska musi zmienić swoją politykę energetyczną, szczególnie w kwestii subsydiowania, regulacji i celów emisyjnych, ostrzegają prezesi czołowych firm energetycznych, których zdaniem dotychczasowa polityka może prowadzić do problemów z dostawą energii w Europie.

Firmy energetyczne twierdzą, że zostały skłonione przez Unię Europejską do poważnych inwestycji w odnawialne źródła energii, jednak mają problemy z różniącymi się w zależności od kraju przepisami, nieadekwatnym systemem handlu dwutlenkiem węgla oraz z subsydiami. 

- Chcemy wysłać Europie sygnał SOS , nie firmom, nie naszemu sektorowi, ale Europie jako całości. Prosperujące społeczeństwo nie może prosperować bez odpowiedniej infrastruktury energetycznej a nasza infrastruktura jest w niebezpieczeństwie – powiedział w rozmowie z CNBC Peter Terium, prezes niemieckiej firmy RWE AG.

Terium ostrzegł, że firmy energetyczne zamykają elektrownie w Europie, choć „są technicznie i środowiskowo bardzo wydajne, jednak system nie pozwala na ich ekonomiczne funkcjonowanie”, dlatego Europa może stanąć w obliczu przerw w dostawach prądu, jeśli sytuacja gospodarcza w Europie poprawi się, a podaż energii będzie niewystarczająca.

Fulvio Conti, prezes włoskiego koncernu ENEL, powiedział, że regulacje unijne muszą być “wyprostowane”, by branża “znowu była inwestowalna”.

- W Europie mamy sprzeczne regulacje, które powodują wzrost cen dla konsumentów i żadnych zysków dla branży. To nie ma w ogóle sensu – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, CNBC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Europa pogrąży się w ciemnościach