Europa raźno odrabiała straty

WST
opublikowano: 26-05-2010, 18:45

Inwestorzy handlujący na największych zachodnioeuropejskich giełdach w końcu się przełamali i bardziej zdecydowanie ruszyli do zakupów mocno przecenionych w ostatnich dniach akcji.

Na rynku spekulowano pod prognozę, że majowa korekta w końcu dobiegła końca. Obóz byków wspierały również rosnące wyceny kontraktów na indeksy amerykańskich giełd oraz znacznie lepsze od oczekiwanych dane o wzroście zamówień na dobra trwałe w USA w kwietniu. Warto jednak zaznaczyć, że wsparte zostały przede wszystkim zamówieniami na środki transportu. Bez nich odnotowano bowiem jedno procentowy spadek przy prognozie wzrostu o 0,5 proc. Optymistyczne okazały się również dane o sprzedaży nowych domów za oceanem

Poprawa nastrojów szybko znalazła odzwierciedlenie w odbiciu na rynku surowcowym. Drożejąca m.in. miedź zachęcała inwestorów do zwiększania zaangażowania w największe koncerny górnicze z BHP Billiton oraz Rio Tinto na czele. W przypadku drugiej ze spółek, podczas corocznego spotkania w Melbourne, jej władze stwierdziły, że oczkują wzrostu popytu na surowce ze strony Chin przez kolejne 15 lat.

Wzięciem graczy cieszyły się również udziały instytucji finansowych. Szczególnie dobrze prezentowały się banki z Irlandii i Wielkiej Brytanii. Kurs Allied Irish Banks zwyżkował o około 10 proc. W dużej mierze aprecjacja to zasługa informacji, że oparte na polskim kapitale konsorcjum mogłoby przejąć BZ WBK od AIB.

Mocno zyskiwały też papiery Royal Bank of Scotland i Lloyds Banking Group. W tym przypadku to efekt podwyższenia rekomendacji z „neutralnie” do „przeważaj” przez analityków Credit Suisse Group.

Powody do zadowolenia mieli akcjonariusze Swatch. Szwajcarski producent zegarków poinformował o sporym wzroście sprzedaży w każdym z trzech pierwszych miesięcy tego roku. Drożały również akcje Vodafone Group, jednego z największych na świecie operatorów telefonii komórkowej. Credit Suisse wpisał akcje brytyjskiego telekomu na swoją listę „przeważaj” argumentując to niską wyceną.

Na finiszu sesji londyński indeks FTSE zyskiwał 1,97 proc. paryski CAC rósł o 2,32 proc. zaś frankfurcki DAX zwyżkował o 1,55 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Europa raźno odrabiała straty