Europejski węgiel tanieje 10 kwartał z rzędu

Kurs węgla opałowego z dostawą w przyszłym roku do północnej Europy może zaliczyć bezprecedensowy okres kwartalnych spadków spowodowany rosnącą podaży z basenu Oceanu Atlantyckiego i niższego popytu ze strony producentów energii.

Europejski węgiel opałowy z dostawą w przyszłym roku staniał o 6,5 proc. od 30 czerwca do 73,70 USD za tonę we wtorek w Londynie. To jego najniższy kurs od 20 marca 2009 roku. Bloomberg wyliczył, że seria kwartalnych spadków ceny węgla jest najdłuższa od co najmniej 2007 roku. Tylko we wrześniu cena spadła o 6,7 proc.

Brytyjskie spółki użyteczności publicznej produkowały w czerwcu najmniej energii elektrycznej ze spalanego węgla od co najmniej 1997 roku, wynika z danych resortu energii i zmiany klimatu. Import węgla do Niemiec spadł w tym samym miesiącu do rocznego minimum. 

Globalni producenci węgla zwiększyli jego eksport o 41 proc. od 2009 do 2013 roku, poinformował Goldman Sachs. Dostawy z Kolumbii i Rosji wzrosły o 15-20 proc. Zamykanie niedochodowych kopalni spowodowało w tym samym czasie 15 proc. spadek eksportu węgla z USA. Wielka Brytania i Niemcy kupowały 75 proc. węgla u tych trzech dostawców.

Jeśli jeden z dużych dostawców obniża znacząco eksport, ale inny wskakuje, aby zapełnić tą lukę, to nie jest dobry znak – powiedział Paolo Coghe, analityk Societe Generale w Paryżu. - Rosja znacząco zwiększyła eksport w porównaniu z ubiegłym rokiem – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Europejski węgiel tanieje 10 kwartał z rzędu