Europejskie indeksy dosięgła korekta

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 08-04-2003, 20:51

Po szaleńczych zakupach w poniedziałek, następna sesja przyniosła korektę na europejskich parkietach. Niepokój związany z sytuacją makroekonomiczną i kondycją spółek znowu przesłoniły doniesienia z irackiej wojny. Po pięciu dniach wzrostów główne indeksy Starego Kontynentu opuściły trzymiesięczne szczyty.

Popyt utrzymał się jedynie na spółkach ubezpieczeniowych. Swiss Life zyskał ponad 10 proc. po zapowiedzi odzyskania rentowności już w tym roku. Jeszcze miesiąc temu Szwajcarzy opublikowali rekordową stratę 1,7 mld CHF za 2002 r.

Wśród spółek z niemieckiego Xetra-DAX najlepszy był Allianz, dla którego rekomendację podwyższyli analitycy z JP Morgan. Specjaliści liczą, że ubezpieczyciel osiągnie próg rentowności w 2004 r.

We Frankfurcie silne były też papiery kosmetycznego giganta Beiersdorf. W tym wypadku zwyżce pomogli analitycy Goldman Sachs. Rynek liczy też na walkę o przejęcie spółki między Unileverem a Tchibo.

Spółki ubezpieczeniowe były jednak wyjątkiem na słabym rynku. Po kilka procent traciły banki, linie lotnicze i spółki high-tech, które dzień wcześniej najwięcej zyskały. Wśród telekomów najlepszy był France Telecom, chociaż pojawiły się informacje, ze Komisja Europejska nakazała operatorowi zapłatę odszkodowania dla konkurencyjnych spółek za nielegalne praktyki.

Bardzo słabe były we wtorek spółki motoryzacyjne. O 5 proc. potaniał Volkswagen, który nieoczekiwanie stracił szefa marketingu. Podobny spadek dotknął też Continental, producenta opon, który podał dobre wyniki za 2002 r., ale zapowiedział stagnację w tym roku.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Europejskie indeksy dosięgła korekta