Europejskie indeksy w górę

  • PAP
opublikowano: 15-04-2021, 10:00

W zachodniej Europie indeksy na głównych giełdach rosną - przeważa optymizm związany z wynikami finansowymi spółek, a na dalszy plan schodzą obawy o rosnącą liczbę zachorowań na Covid-19, szczególnie w Azji - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 rośnie o 0,2 proc. Indeks ten osiągnął rekordowy poziom w zeszłym tygodniu w obliczu oczekiwań na solidne odbicie gospodarcze po silnym osłabieniu wywołanym pandemią Covid-19.

Zastosowane bodźce monetarne w połączeniu ze wsparciem finansowym ze strony rządów w całej Europie przyczyniły się do tego, że Stoxx 600 Europe zyskał od początku 2021 r. 9,4 proc., wraz z postępującą akcją szczepień przeciwko koronawirusowi, torując drogę do ponownego otwierania gospodarek w dalszej części tego roku i napędzanego konsumpcją boomu.

W czwartek w Europie najlepiej radzi sobie sektor skupiający spółki wydobywcze. Tanieje branża energetyczna.

Drożeją akcje spółek technologicznych po tym jak azjatycki lider i kluczowy dostawca dla Apple - TSMC - odnotował zysk w I kwartale powyżej szacunków rynkowych.

ASML Holding NV drożeje o 0,6 proc., a ASM International NV zyskuje 0,7 proc.

"Dynamika na rynkach jest nadal pozytywna, mamy jednak starcie tych, którzy oczekują mocnych wyników firm w II i III kwartale z tymi, którzy oceniają, że na rynkach już dużo optymizmu zostało wycenione" - wskazuje Michael Hewson, główny analityk rynku w CMC Markets.

"Kiedy stanie się jasne, że poprawa w gospodarce może być nierównomierna, to z obecnych zwyżek na giełdach może ubyć nieco +piany+" - dodaje.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Na rynku walutowym euro jest po 1,1975 USD.

Japoński jen bez zmian po 108,91 za 1 USD.

Rentowność amerykańskich 10-letnich UST wynosi 1,63 proc., stabilnie.

Baryłka ropy WTI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 63,08 USD, niżej o 0,11 proc.

Brent na ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 66,52 USD za baryłkę, niżej o 0,09 proc.

Złoto zyskuje 0,3 proc. do 1.742,38 USD za uncję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane