Czytasz dzięki

Europejskie miliony na polskie słońce

To pierwszy taki kredyt od Europejskiego Banku Inwestycyjnego, nie ostatni. 82 mln zł otrzyma litewski fundusz Lords na budowę w Polsce instalacji fotowoltaicznych na 66 MW.

To będzie pierwszy słoneczny projekt Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Polsce. 82 mln zł, czyli ok. 18 mln EUR, w formie kredytu dostanie litewska grupa inwestycyjna Lords LB Asset Management. Jej spółka, Energy Solar Projekty, wybuduje w naszym kraju za te pieniądze instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 66 MW, po 1 MW każda.

EBI, czyli Bank Unii Europejskiej, na finansowanie
projektów słonecznych w Polsce przeznacza 450 mln zł (ok. 100 mln EUR). Kredyt
dla Litwinów to początek tego programu.
Zobacz więcej

STO MILIONÓW NA POLSKĘ:

EBI, czyli Bank Unii Europejskiej, na finansowanie projektów słonecznych w Polsce przeznacza 450 mln zł (ok. 100 mln EUR). Kredyt dla Litwinów to początek tego programu. Fot. AdobeStock

— Jest to pierwszy konkretny projekt EBI w ramach programu finansowania energetyki słonecznej w Polsce. Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości pojawią się kolejne takie inicjatywy — podkreśla prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.

Instalacje litewskiej firmy powstaną w północnej części Polski, w województwie zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim.

Od parkingów do słońca

Fundusz Lords był dotychczas w Polsce znany z inwestycji w City Parking Group, lidera rynku zarządzania parkingami w Polsce, prawdopodobnie również w Europie Środkowo-Wschodniej. Teraz bierze się za zieloną energetykę, ale nie jest jedynym litewskim graczem na tym rynku w Polsce. Litewscy inwestorzy od kilku lat interesują się polskim słońcem, a także szerzej — branżą odnawialnych źródeł energii.

Aktywna jest m.in. Sun Investment Group, litewskafirma inwestycyjna współpracująca z Lords, a także grupa Modus Energy, działająca w Polsce pod szyldem Green Genius. Zielone plany ma w Polsce również „litewska PGE”, czyli grupa Ignitis (d. Lietuvos Energija). W marcu firma otrzymała od EBI 258 mln zł kredytu (60 mln EUR), na budowę na północy Polski farmy wiatrowej o mocy 94 MW.

Fotowoltaika wystrzeliła

Jeszcze w 2014 r. fotowoltaika w Polsce była tematem niszowym, potem ten rynek się rozruszał. W 2017 r. mieliśmy w Polsce zainstalowane 300 MW słonecznych mocy, w 2018 r. było to już prawie 500 MW, a z danych PSE, operatora krajowego systemu elektroenergetycznego, wynika, że w 2019 r. wzrosły do 1200 MW. Kolejne lata mają przynieść jeszcze szybszy rozwój słonecznego sektora w Polsce. Projekt Polityki Energetycznej Polski przewiduje, że w latach 30. i 40. panele mają mieć łączną moc na poziomie odpowiednio 7,2 i 16 GW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane