Europoprzeczka pójdzie w górę

opublikowano: 30-11-2012, 00:00

Brukselskie odpryski ubiegłotygodniowego szczytu Rady Europejskiej przybierają postać coraz bardziej niekorzystną dla Polski.

Niestety, istotną ich przyczyną jest… rywalizacja unijnych instytucji. Na szczycie absolutnie pierwsze skrzypce grał przewodniczący rady Herman Van Rompuy, który ustanowił się spowiednikiem wysłuchującym wszystkich szefów państw/rządów. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso również siedział w konfesjonale, ale ze statusem jedynie przybocznego Van Rompuya.

Nic dziwnego, że szybko odreagował i postanowił odzyskać inicjatywę decyzyjną. Komisja na poszczytowym posiedzeniu (obraduje w środy) opublikowała przygotowywane od dawna, ale chowane, propozycje przyspieszenia integracji Eurolandu, w tym stworzenia osobnego budżetu, równoległego do budżetu UE. Z jej punktu widzenia rozwiązałoby to kilka problemów, które spowodowały plajtę szczytu.

Większość beneficjentów, na czele z Polską, znajduje się poza strefą euro, zatem w budżecie kadłubowym radykalnie poprawiłaby się relacja między dawcami a biorcami. Zaś głównym zasilającym budżet resztkowy zostałaby… Wielka Brytania, oczywiście z jej składkowym rabatem.

Polskie reakcje dowodzą zaskoczenia ekipy rządowej, że proces zamykania się Eurolandu postępuje tak szybko. Na przykład w Parlamencie Europejskim kilka miesięcy temu powołanie osobnej komisji ds. Eurolandu zostało polskim wysiłkiem ze względów traktatowych odpędzone.

Teraz taki właśnie pomysł podrzuca parlamentarzystom dokument komisyjny. Jeśli zostałby kupiony, stałby się poligonem dla jego kopiowania w kolejnych unijnych strukturach i instytucjach. Dla Polski przewodniczący Barroso ma pociechę: „Przecież jesteście w drodze do strefy euro i kiedyś wejdziecie”. Będzie jednak jak w tytule…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy