EuroRating: negatywna perspektywa ratingu Idea Banku

MD
opublikowano: 09-05-2018, 18:03
aktualizacja: 09-05-2018, 18:09

Agencja EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego nadanego bankowi Idea Bank ze stabilnej na negatywną. Sam rating banku został utrzymany na dotychczasowym poziomie BB.

Chcesz być na bieżąco z informacjami na temat Getbacku? Zapisz się na nasz darmowy newsletter>

Zmiana perspektywy ratingu związana jest głównie z zaangażowaniem banku w pośrednictwo przy sprzedaży obligacji spółki GetBack, tłumaczy Eurorating w komunikacie. Agencja dała tej spółce rating CCC(d) i uznała, że znajduje się ona w stanie niewypłacalności.

- Agencja zaznacza, że obniżenie perspektywy ratingu Idea Banku nie jest związane z sytuacją finansową banku, którą EuroRating (bazując na sprawozdaniu finansowym banku sporządzonym według stanu na koniec 2017 roku) ocenia jako stabilną – głosi komunikat. - Obniżenie perspektywy ratingu Idea Banku uwzględnia zaprzestanie przez GetBack regulowania zobowiązań z tytułu wielu serii wyemitowanych obligacji oraz złożenie przez spółkę wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w formie przyspieszonego postępowania układowego, a także opublikowaną przez Idea Bank informację o wartości ekspozycji na ryzyko kredytowe GetBacku - dodaje.

EuroRating ocenia, że bank nie powinien ponieść istotnych strat na tej ekspozycji nawet w przypadku wystąpienia ewentualnej upadłości GetBacku. Uwzględnia jednak fakt, że grupa Idea Banku była istotnie zaangażowana w pośrednictwo w sprzedaży obligacji GetBack – w tym również na rzecz klientów detalicznych. Fakt ten, w kontekście sytuacji związanej z niewypłacalnością emitenta tych obligacji oraz dużego nagłośnienia tej sprawy w mediach, w ocenie agencji wiąże się dla banku z ryzykiem reputacyjnym.

Agencja zwraca również uwagę, że Idea Bank uzyskiwał istotne przychody ze sprzedaży obligacji GetBack. Obecnie należy je zaliczyć do dochodów niepowtarzalnych, podkreśla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane