Czytasz dzięki

Euvic ciepło myśli o parkiecie

opublikowano: 20-10-2020, 22:00

Euvic przejął spółkę Aden, ma w planach kolejne akwizycje i celuje w 1 mld zł przychodów. W ciągu maksymalnie dwóch lat chce wejść na giełdę.

Grupa spółek technologicznych Euvic coraz aktywniej rozpycha się na rynku. Wiosną informowała o przejęciu lubelskiej Edge One Solutions, a teraz chwali się kolejnym zakupem. Do grupy dołączyła krakowska spółka Aden zajmująca się integracją systemów oraz rozwojem elektroniki, urządzeń IoT i kiosków informacyjnych. Jej zadaniem jest wzmocnienie podstawowego dla Euvica filaru działalności — software development. Aden będzie odpowiedzialny za rozwój systemów embedded, czyli systemów wbudowanych będących integralną częścią obsługiwanych sprzętów. To nie wyczerpuje planów akwizycyjnych Euvica.

SILNA DETERMINACJA:
SILNA DETERMINACJA:
Dla grupy Euvic, na której czele stoi Wojciech Wolny, wejście na giełdę to szansa na dostęp do programu opcyjnego dla pracowników, a także wzrost wiarygodności w oczach zagranicznych kontrahentów, którzy wolą pracować ze spółkami publicznymi.
Fot. WM

— Docelowo chcemy pozyskać dla grupy jeszcze dwie duże spółki i kilka mniejszych. Akwizycje te pozwolą wzmocnić kluczowe dla firmy specjalizacje oraz rozwinąć nowe obszary działalności — mówi Wojciech Wolny, prezes Euvica.

Zapowiada, że planuje w najbliższych miesiącach przeznaczyć na różnego rodzaju akwizycje rekordową kwotę. Przygląda się spółkom oferującym rozwiązania z zakresue-commerce, marketingu interaktywnego oraz systemów embedded. Pieniądze na inwestycje grupa ma ze sprzedaży akcji oraz dzięki dobrym wynikom finansowym. W tym roku sprzedała międzynarodowej grupie Fellowmind akcje spółki Bonair specjalizującej się we wdrożeniach technologii Microsoftu. Celem grupy Euvic jest stworzenie kompleksowej oferty IT dla biznesu.

— Zamierzamy kupić dużą firmę, inwestując 20-40 mln zł. Zależy nam na pasującym do jednego lub więcej filarów naszej działalności podmiocie, który znamy i z którym już współpracowaliśmy — informuje Wojciech Wolny.

Euvic to firma z 15-letnim doświadczeniem na rynku. Wraz ze spółkami, w których posiada udziały, zatrudnia obecnie ponad 3000 inżynierów i specjalistów, dysponuje ponad 20 biurami na świecie. Przychody spółek w grupie Euvic w 2019 r. wyniosły ok. 500 mln zł. W ciągu ośmiu lat mają się zwiększyć do 1 mld zł. Grupa chce to osiągnąć, rosnąc organicznie około 10-15 proc. rocznie i dokonując akwizycji. Euvic przed dwoma laty planował wejść na giełdę poprzez fuzję z Qumakiem. Z planów tych się wycofał, tłumacząc to interpretacją podatkową, która podważała ekonomiczny sens transakcji dla właściceli Euvica. Qumak, który przystępował do rozmów o fuzji poobijany m.in. dwoma dużymi i nieduanymi projektami, niedługo później złożył wniosek o upadłość. Informatyczna firma nie porzuciła jednak planów wejścia na parkiet.

— Przyglądamy się spółkom giełdowym, z którymi moglibyśmy się połączyć, w efekcie czego może już nawet w przyszłym roku udałoby się nam zadebiutować na giełdzie. To jedno z podejść, ale niejedyne. Równolegle zaczynamy prace nad przygotowaniem pierwszej oferty publicznej, która pozwoliłaby nam upublicznić się w ciągu najbliższych dwóch lat — mówi prezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane