Everest TFI nie dostało licencji

JAG
24-05-2016, 17:32

Firma Piotra Sieradzana nie otrzymała od nadzorcy zezwolenia na tworzenie i zarządzanie funduszami. Problem tkwi strukturze własnościowej.

Po ponad trzech latach oczekiwania na licencję od KNF Piotr Sieradzan musi obejść się smakiem. Nadzorca nie udzielił Everest TFI zezwolenia na tworzenie i zarządzanie funduszami ze względu na wystąpienie przesłanek, o których mowa w art. 61 ust. 4 pkt 2 i 3 ustawy o funduszach inwestycyjnych. Regulator rynku może odmówić wydania licencji w przypadku, gdy m.in. wnioskodawca wykonuje działalność z naruszeniem zasad uczciwego obrotu lub w sposób nienależycie zabezpieczający interesy uczestników funduszu, lub gdy wpływ osoby posiadającej bezpośrednio lub pośrednio akcje towarzystwa mógłby okazać się niekorzystny dla ostrożnego i stabilnego zarządzania przez towarzystwo funduszami inwestycyjnymi, przestrzegania zasad uczciwego obrotu lub należytego zabezpieczenia interesów uczestników funduszy.

Zobacz więcej

Piotr Sieradzan, prezes Everest TFI Fot: Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

- Ciężko mi się odnieść do tej decyzji, ponieważ nie zapoznałem się jeszcze z uzasadnieniem. Struktura właścicielska towarzystwa jest jak najbardziej przejrzysta. Jedynym właścicielem TFI jest Everest Investments, który jest spółką publiczną, a 62 proc. jej akcji kontroluję ja, pośrednio poprzez spółki maltańskie i polskie. Będziemy więc od tej decyzji się odwoływać. Brak licencji nie przeszkadza nam w prowadzeniu dotychczasowej działalności, polegającej na świadczeniu usług doradztwa finansowego – wyjaśnia Piotr Sieradzan.

Everest Investment weszło na giełdę w 2015 r. poprzez przejęcie notowanego już na GPW podmiotu WDM Capital. We wrześniu ubiegłego roku Everest Investment przejął 100 proc. akcji spółki Fabryka Zysków, posiadającej zezwolenie na dystrybuowanie jednostek uczestnictwa funduszy. Piotr Sieradzan, zanim zdecydował się na własny biznes, przez dwa lata związany był z grupą Trigon. Odpowiadał tam za zarządzanie aktywami oraz TFI. Wcześniej w Pocztylion-Arka PTE pełnił funkcję prezesa, a w SEB TFI kierował krajowymi i zagranicznymi funduszami inwestycyjnymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAG

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Everest TFI nie dostało licencji