Exbud dotknęła przecena

Michał Śliwiński
opublikowano: 26-02-2001, 00:00

Exbud dotknęła przecena

Podczas ostatnich sesji akcjonariusze Exbudu wystawiani byli na ciężką próbę. Kurs walorów kieleckiej spółki poddawany był nieustannym wahaniom, a w pewnym momencie jego notowania spadły do poziomu 23,2 zł. Ostatni raz po tak niskiej cenie akcje Exbudu kwotowane były prawie 5 lat temu, w sierpniu 1996 roku.

Z pewnością wpływ na niską wycenę Exbudu ma obniżenie wskaźnika koniunktury w budownictwie, co sygnalizowane było już w styczniu i trwa. Jednak przedsiębiorcy z sektora budowlanego oczekują na poprawę sytuacji i przewidują wzrost produkcji, co z kolei oznacza również ograniczenie spadku zatrudnienia.

Exbud pokazał za rok 2000 stratę 103,7 mln zł. Nie jest to znowu niczym dziwnym na warszawskiej giełdzie. Potwierdza jedynie starą zasadę, że jeśli wchodzi zagraniczny inwestor, spółka wykazuje straty. Jak można było więc przypuszczać, najważniejszą pozycją wpływającą na wynik Exbudu jest uaktualnienie majątku finansowego trwałego spółki (48 mln zł). Spółka podała także, ile kosztowała ją obrona przed rzekomym wrogim przejęciem. Koszt tego przedsięwzięcia oszacowano na 12,2 mln zł.

W 2000 roku firma zanotowała 610 mln zł przychodu i wypracowała na poziomie operacyjnym zysk 12,5 mln zł. Exbud poinformował o wprowadzaniu dalszych etapów restrukturyzacji finansowej. Polegać to będzie na uniezależnieniu się od zewnętrznych źródeł finansowania i zmniejszeniu liczby banków obsługujących spółkę. Exbud zapewni sobie finansowanie poprzez Skanska Financial Service, która właśnie tym zajmuje się w szwedzkiej w grupie Skanska, inwestorze strategicznym kieleckiej firmy budowlanej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Śliwiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Exbud dotknęła przecena