Exbud nie zaszkodzi GPRD

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 13-11-2001, 00:00

Ewentualna likwidacja Exbudu nie odbije się — zdaniem analityków — na Gdańskim Przedsiębiorstwie Robót Drogowych, które jest kontrolowane przez giełdową spółkę, a więc pośrednio przez szwedzką firmę Skanska. Coraz pewniejsze jest to, że gdańska firma nie zaangażuje się silnie w finansowanie budowy autostrady A-1. O wejściu do Gdańsk Transport Company, właściciela koncesji, myśli Skanska.

Niezależnie od tego, czy zaplanowane na 11 grudnia walne zgromadzenie akcjonariuszy Exbudu zdecyduje o dalszym istnieniu czy też likwidacji spółki, nie będzie to miało większego wpływu na funkcjonowanie Gdańskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych. Takiego zdania jest zarówno Waldemar Kozłowski, prezes GPRD, jak i analitycy.

— Niezależnie od decyzji, nie będzie ona miała wpływu na sytuację GPRD. Spółka jest i pozostanie w grupie Skanskiej. Poza tym prawdopodobne jest to, że inwestor nie zdecyduje się na likwidację Exbudu ze względu na markę firmy — uważa Paweł Puchalski, analityk Raiffeisen Capital & Investment Polska.

Mniejsze będzie natomiast, niż planowano, zaangażowanie GPRD w finansowanie projektu budowy i eksploatacji autostrady A-1 (Gdańsk-Toruń). Jej koncesjonariuszem jest Gdańsk Transport Company. Kapitał akcyjny tej spółki przekracza 50 mln zł, a ponad 26 proc. akcji należy do GPRD (takie same pakiety mają BGŻ i brytyjski Bechtel, niespełna 20 proc. należy do Intertoll z RPA).

— Nasze możliwości finansowania projektu są dość ograniczone. Skanska rozpoczęła więc negocjacje z pozostałymi akcjonariuszami, dotyczące jej kapitałowego wejścia do GTC — mówi Waldemar Kozłowski, prezes GPRD.

Nie będzie to odkupienie akcji od pozostałych współwłaścicieli. W grę wchodzi raczej objęcie przez Szwedów nowej emisji akcji GTC. Waldemar Kozłowski nie ujawnia szczegółów tego projektu, ponieważ GTC nie podpisała jeszcze umowy koncesyjnej z Ministerstwem Infrastruktury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Exbud nie zaszkodzi GPRD