Expo w Saragossie wcale się nie kończy

Stefan Bekir Assanowicz
10-09-2008, 00:00

Udział Polski w międzynarodowej wystawie Expo 2008 w Saragossie — odbywającej się od 14 czerwca do 14 września — stał się istotnym elementem poszerzenia relacji pomiędzy rynkiem hiszpańskim i polskim. Nasz pawilon, bardzo ciekawie eksponujący temat wystawy "Woda a zrównoważony rozwój", promuje troskę o ochronę środowiska i gospodarkę wodną w Polsce. Wysyłamy czytelny sygnał o współdziałaniu projektantów inwestycji, zwłaszcza tych współfinansowanych przez Unię Europejską, ze służbami ekologicznymi w Polsce. A kolejki przed wejściem do pawilonu są najlepszym świadectwem wielkiego zainteresowania zwiedzających naszym krajem.

Polsko-Hiszpańska Izba Gospodarcza wraz z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości zorganizowały 7 lipca na Expo w Saragossie konferencję "Regiony polskie — regiony hiszpańskie". Uczestniczyło w niej z obu państw ponad 200 reprezentantów najważniejszych instytucji i firm z sektora infrastruktury, ochrony środowiska i energetyki (głównie energii odnawialnej). Wymiana doświadczeń przedstawicieli resortów i regionów stworzyła nowe pole do współpracy. Udział przedstawicieli obu rządów oraz marszałków polskich województw i szefów hiszpańskich regionów świadczy o randze konferencji. Umożliwiła ona nawiązanie nowych kontaktów, promocję Polski i jej propozycji inwestycyjnych i turystycznych, a także wymianę doświadczeń w zakresie infrastruktury, ochrony środowiska i energetyki.

Energia odnawialna, tak znakomicie rozwijająca się w Hiszpanii, jest bardzo ważnym obszarem transferu nowoczesnych technologii na rynek Polski. W rezultacie spotkania na Expo 2008 jego uczestnicy utrzymują robocze kontakty, co stanowi doskonałą platformę rozwoju relacji pomiędzy regionami i firmami. Kontynuacją tamtego wydarzenia będzie II Polsko-Hiszpańskie Forum Energii Odnawialnej, organizowane 30 września i 1 października w Warszawie przez Polsko-Hiszpańską Izbę Gospodarczą oraz Stowarzyszenie Energii Odnawialnej. Prezentacje przygotowali najwięksi hiszpańscy inwestorzy, udział potwierdzili także odpowiedzialni za energię odnawialną przedstawiciele rządów regionalnych. Ze strony polskiej uczestnikami będą przedstawiciele władz centralnych, urzędów marszałkowskich oraz najważniejsze firmy z sektora energetyki.

Wielkie zainteresowanie zbliżającym się forum jest także następstwem udanej prezentacji Polski oraz konferencji regionów na Expo 2008 w Saragossie. Potwierdza to, że oba wydarzenia dały podstawę do nawiązania nowych relacji pomiędzy gospodarkami Polski i Hiszpanii.

Stefan Bekir Assanowicz

prezes Rady

Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Stefan Bekir Assanowicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Expo w Saragossie wcale się nie kończy