Expose premiera: NBP i RPP pozostaną niezależne

Marek Druś
opublikowano: 25-10-2001, 10:51

Pierwszą część swojego sejmowego expose premier Leszek Miller poświęcił krytyce dokonań poprzedniej ekipy rządzącej. - Celem rządu nie jest zarządzanie zastanym kryzysem, ale jego przezwyciężenie – mówił Prezes Rady Ministrów. Premier zadeklarował w imieniu koalicji, że za cztery lata pozostawi państwo w stanie umożliwiającym dalszy rozwój. Zapowiedział także, że w projekcie przyszłorocznego budżetu deficyt nie przekroczy 40 mld zł, a wydatki 183 mld zł.

- Rząd nie będzie podejmował działań zmierzających do naruszenia konstytucyjnej niezależności Rady Polityki Pieniężnej i Narodowego Banku Polskiego, powiedział Miller. Zaznaczył jednak, że jeśli jedynym celem NBP i RPP jest walka z inflacją, to skutkami takiej polityki mogą być recesja i dalszy wzrost bezrobocia.

- W ciągu 100 dni zamierzamy ustabilizować finanse państwa - zadeklarował premier Miller.

Premier zapowiedział zmianę regulacji prawnych, która ma na celu zrównanie pozycji podmiotów gospodarczych. Mają one uniemożliwić m.in. transfer zysków firm działających w naszym kraju za granicę.

- Zadbamy, aby podatki - na równych prawach płaciły wszystkie działające w Polsce przedsiębiorstwa, te z kapitałem krajowym i te z zagranicznym - zapewnił.

Leszek Miller zapowiedział też nowelizację ustawy o finansach publicznych i ordynacji podatkowej, które mają zlikwidować chaos panujący w przepisach.

W programie rządu znajdzie się także pakiet legislacyjny pod nazwą "przede wszystkim przedsiębiorczość", stwarzający lepsze warunki dla rozwoju głównie małych i średnich firm.

Pod nowymi rządami prywatyzacja ma stać się "narzędziem długofalowej polityki gospodarczej" i przestanie być podporządkowana tylko potrzebom budżetu państwa.

MD, ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Expose premiera: NBP i RPP pozostaną niezależne