Fabryka Isuzu rozpoczęła pracę

Magdalena Lewicka
opublikowano: 15-06-1999, 00:00

Fabryka Isuzu rozpoczęła pracę

Fabryka silników wysokoprężnych Isuzu Motors Polska w Tychach rozpoczęła wczoraj seryjną produkcję. Docelowo będzie wytwarzać 300 tys. silników rocznie. Fabryka powstała w tyskiej części KSSE jest największą japońską inwestycją w Polsce. Kosztowała dotychczas blisko 500 mln zł. Jej budowa trwała 1,5 roku.

Obecnie wytwórnia zatrudnia 300 osób. Po wprowadzeniu systemu trójzmianowego liczba zatrudnionych zwiększy się do 700 osób.

W tyskiej fabryce produkowane będą 16-zaworowe silniki o podstawowej pojemności 1700 ccm, z bezpośrednim wtryskiem paliwa i turbosprężarką. Ich wyłącznymi odbiorcami będą zakłady Opla w krajach Unii Europejskiej.

— Jeśli polska fabryka GM zwróci się do nas z zamówieniem, na pewno mu sprostamy. Na razie jednak produkowane w Gliwicach Astry nie są wyposażone w silniki Diesla — mówi Magdalena Korzekwa, rzecznik Isuzu Motors Polska.

Tyska fabryka jest czwartą fabryką Isuzu poza Japonią. Pozostałe są w Tajlandii, Indonezji i Chinach.

W maju tego roku koncern Isuzu rozpoczął też w Polsce sprzedaż i montaż swoich samochodów. Są to samochody osobowo-terenowe Trooper, wyposażone w silniki benzynowe 3-litrowe o mocy 215 KM oraz wysokoprężne 3-litrowe o mocy 159 KM. Japońska firma wprowadziła także na polski rynek lekkie samochody ciężarowe serii N o masie całkowitej od 3,5 do 7,5 tony.

Isuzu Motors Ltd. wytwarza rocznie 550 tys. pojazdów (samochody użytkowe i terenowe) oraz ponad 700 tys. silników Diesla. Ma pięć fabryk w Japonii i 20 montowni na wszystkich kontynentach. ML

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Lewicka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Fabryka Isuzu rozpoczęła pracę