Fabryka w Ożarowie dziś zakończy protest

Krzysztof Kluska
21-02-2003, 00:00

Dziś ma się zakończyć trwająca prawie dziesięć miesięcy blokada fabryki kabli w Ożarowie. Spółka byłych pracowników zakładu niebawem rozpocznie działalność w halach wynajętych od Tele-Foniki Kable.

Przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), spółki Tele-Fonika Kable (TFK) oraz protestująca od ponad 10 miesięcy załoga dawnej Fabryki Kabli w Ożarowie Mazowieckim podpisali porozumienie, które zakończyło blokadę zakładu. Zgodnie z umową, spółka Nowa Fabryka Kabli (NFK), zawiązana przez byłych pracowników ożarowskich Kabli, wynajęła od TFK halę o powierzchni ponad 6 tys. mkw., w której niebawem rozpocznie działalność. Miesięczna dzierżawa tych nieruchomości będzie kosztować NFK nieco ponad 42 tys. zł.

Zdaniem Jerzego Jurczyńskiego, rzecznika TFK, wynajem obiektów dla spółki pracowniczej był rekomendowany przez ARP.

— Mieliśmy do wyboru upierać się przy sprzedaży i mieć zablokowany zakład albo wynająć hale spółce pracowniczej i móc dokończyć likwidację fabryki. Po zakończeniu tego procesu formalnym zarządcą tego terenu zostanie właśnie ARP — mówi Jerzy Jurczyński.

Bardzo preferencyjne warunki — 7 zł za mkw. — wynajmu obiektów spółce NFK mogą utrudnić ARP negocjacje z innymi inwestorami, którzy interesują się tym terenem. Obszar od niedawna jest częścią Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i kilka firm już nim się interesuje.

— To agencja rekomenduje inwestorów. My jesteśmy skłonni wynająć ten teren, sprzedać go lub zamienić na inny wskazany przez Skarb Państwa — mówi Jerzy Jurczyński.

Przedstawiciele Nowej Fabryki Kabli mają 45 dni na przedstawienie ARP planów dotyczących rozpoczęcia działalności na terenie ożarowskiej fabryki.

— Wstępnie zakładamy uruchomienie na terenie zakładu przetwórstwa odpadów z tworzyw sztucznych i produkcję elementów z tych tworzyw, na przykład dla budownictwa — mówi Sławomir Gzik, jeden z udziałowców NFK.

Przedstawiciele spółki nie ujawniają, z kim rozmawiają na temat finansowego wsparcia. A będzie ono konieczne, ponieważ firma w porozumieniu zawartym z ARP obiecała zainwestować w nową działalność ponad 410 tys zł.

— Na razie obowiązuje nas tajemnica handlowa. Liczymy jednak, że najpóźniej za pięć miesięcy NFK ruszy z produkcją i zatrudni około 100 osób z dawnej załogi Kabli — dodaje Sławomir Gzik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kluska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fabryka w Ożarowie dziś zakończy protest