Facebook podsłuchiwał użytkowników

Facebook wynajmował podmioty zewnętrzne do transkrypcji rozmów głosowych użytkowników swoich usług — dowiedziała się z anonimowych źródeł agencja Bloomberg.

Te zamówienia miały wywołać niepokoje zleceniobiorców — Facebook nie poinformował ich w jaki sposób nagrania zostały pozyskane ani do czego potrzebna jest ich transkrypcja. Irlandzka komisja ochrony danych osobowych, która działaniom giganta mediów społecznościowych przygląda się najaktywniej spośród podobnych organów w krajach UE, sprawdza, czy nie doszło do naruszenia unijnych regulacji dotyczących prywatności. Sam Facebook przyznał, że zlecenia rzeczywiście były realizowane.

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka.
Zobacz więcej

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka. Fot. Bloomberg

„Prace nad dźwiękiem z rozmów z udziałem ludzi zawiesiliśmy ponad tydzień temu” — deklaruje korporacja.

Te działania dotyczyły tylko osób, które wybrały opcję transkrypcji rozmów, a na celu miały sprawdzenie, czy ich transkrybowanie przez sztuczną inteligencję jest poprawne — tłumaczy Facebook.

W ostatnich miesiącach z krytyką za przeglądanie przez pracowników komunikatów głosowych klientów spotykały się inne wielkie firmy technologiczne, w tym Apple i Amazon. Facebook już w ubiegłym roku zaprzeczał prawdziwości spekulacji, że analizuje rozmowy użytkowników, by lepiej dopasowywać treści marketingowe do ich odbiorców. Notowania spółki, która w związku z wcześniejszymi naruszeniami prywatności użytkowników zgodziła się ostatnio zapłacić karę 5 mld USD, zniżkowały w środę, kiedy informację ujawniono, o 4,0 proc.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z ryku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z ryku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu