Faelbud traci szanse na 40 proc. rynku

Tomasz Krzyżanowski
opublikowano: 29-06-1999, 00:00

Faelbud traci szanse na 40 proc. rynku

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nadal sprzeciwia się dokonanej w czerwcu przez zarząd miasta sprzedaży za 11 mln zł 85 proc. udziałów w największej spółce komunalnej Lublina. W Faelbudzie boją się, że sprzeciw UOKiK stanie na przeszkodzie zaplanowanym inwestycjom.

UOKiK przegrał już sprawę przed Sądem Antymonopolowym, ale wciąż uważa, że Cementownia Ożarów, nabywca Faelbudu, zyska w regionie dominującą pozycję. Z kolei przedstawiciele Faelbudu obawiają się, że nowy inwestor, oczekujący na rozstrzygnięcie przed Sądem Najwyższym, na razie nie będzie spieszył się z inwestycjami.

Faelbud jest największą w regionie firmą produkującą z betonu materiały budowlane. Holding Cement Polski — przed wejściem do Faelbudu — nabył już większościowe udziały w innych regionalnych firmach branży — Cementowni Rejowiec i Prefabetonie.

Czekanie na zamówienia

Duncan Doyle, przedstawiciel irlandzkiego koncernu CRH, właściciela holdingu Cement Polski, nie ukrywa, że region lubelski jest interesujący dla producentów betonu i cementu. Powód? Planowana budowa autostrady A2 i dróg szybkiego ruchu.

— Nie uważamy się jednak za monopolistę. Nasz udział w rynku lokalnym oceniamy na około 20 procent — mówi Duncan Doyle.

Urząd mówi nie

Innego zdania była lubelska delegatura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd nie zgodził się na zakup Faelbudu przez Cementownię Ożarów, uważając, że firma zdobędzie w ten sposób ponad 40 procent rynku.

— Z przeprowadzonych przez nas analiz wynikało, że po zakupie Faelbudu Cementownia Ożarów będzie miała około 60-proc. udział w lokalnym rynku betonu. Beton nie nadaje się do dalekiego transportowania, ze względu na koszty, więc istotna jest sytuacja na rynku lokalnym, a nie w skali kraju — mówi pracownik lubelskiego UOKiK.

Przedstawiciele Faelbudu i Ożarowa odwołali się od decyzji urzędu do Sądu Antymonopolowego, gdzie przedstawili własną analizę rynku, z której wynikało, że przejęcie Faelbudu nie da Cementowni Ożarów pozycji dominującej. Trzeciego lutego tego roku sąd przychylił się do ich zdania i w całości uchylił decyzję UOKiK. Sprawa nie jest jednak ostatecznie rozstrzygnięta, bo w maju prezes UOKiK wniósł kasację do Sądu Najwyższego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Krzyżanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Faelbud traci szanse na 40 proc. rynku