Faktoring jest nieocenionym wsparciem dla eksporterów

Materiał partnera cyklu: BZ WBK Faktor
opublikowano: 27-11-2014, 00:00

Promocja i rozwój eksportu są zadaniami o kluczowym znaczeniu dla polskiej gospodarki.

W skali makro ich realizacja należy głównie do rządu, różnych agend rządowych czy wreszcie do organizacji zrzeszających przedsiębiorców. Warto pamiętać, że eksporterzy borykający się z płynnością finansową, tak samo jak firmy działające w kraju, mogą także szukać wsparcia na rynku usług finansowych. Przeznaczonym specjalnie dla nich produktem, przyspieszającym obrót wierzytelnościami, jest faktoring eksportowy.

Finansowanie

Faktoring w obrocie międzynarodowym związany jest z wieloma korzyściami, które faktorant otrzymuje w pakiecie. Przy zawiązywaniu transgranicznych relacji biznesowych eksporterowi może być trudniej ocenić kondycję finansową kontrahenta i jego zdolność do regulowania zobowiązań. W przypadku faktoringu pełnego to faktor przejmuje na siebie ryzyko niewypłacalności zagranicznego partnera. Oceną jego wiarygodności zajmuje się towarzystwo ubezpieczeniowe, które po zbadaniu danego kontrahenta ustala limit, do wysokości którego faktor będziewykupywał wierzytelności przedstawione przez faktoranta. Warto podkreślić, że w przypadku, gdy zagraniczny partner będzie opóźniał się ze spłatą zobowiązania, towarzystwo ubezpieczeniowe zajmie się windykacją.

Faktoring dla eksportera, poza oczywistymi korzyściami wynikającymi z obniżenia ryzyka niewypłacalności kontrahenta z innego kraju oraz poprawy płynności, oznacza także ograniczenie ryzyka kursowego. Konieczność zachowania konkurencyjności wymaga często np. wydłużaniaterminów płatności. W obrocie międzynarodowym, przy niekiedy dosyć znacznych wahaniach cen walut, dłuższe oczekiwanie na zapłatę może sprawić, że przy niekorzystnej zmianie kursu, zwłaszcza jeśli prowadzony biznes jest nisko marżowy, faktycznie osiągnięty zysk będzie mniejszy od oczekiwanego, a czasem może nawet zamienić się w stratę. Eksporter może zmniejszyć to ryzyko, sprzedając swoje należności faktorowi zaraz po zrealizowaniu dostawy za granicę, dzięki ustaleniu kursu przeliczeniowego należności z dnia sprzedaży. Zaliczka od faktora może stanowić nawet do 90 proc. nominalnej wartości faktury. Resztę faktorant otrzymuje, gdy kontrahent ureguluje swoje zobowiązanie wobec faktora w całości.

Bartosz Widomski, regionalny menedżer sprzedaży BZ WBK Faktor

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera cyklu: BZ WBK Faktor

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu