Faktoring słabnie

Agnieszka MorawieckaAgnieszka Morawiecka
opublikowano: 2023-07-25 19:13

Polskie firmy faktoringowe skupione Polskim Związku Faktorów (PZF) sfinansowały bieżącą działalność przedsiębiorstw na kwotę 225,7 mld zł w I pół. 2023 r. wobec 223 mld zł rok wcześniej.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Dynamika rynku znacząco osłabła z powodu spadku wartości faktur, na podstawie których przedsiębiorcy ubiegali się o finansowanie. Faktury na gotówkę zamieniło 24,2 tys. firm wobec 22,3 tys. rok wcześniej. Przekazały one do sfinansowania 12,7 mln dokumentów płatniczych.

1,2proc.

O tyle wzrosła wartość wierzytelności w formie faktur wykupionych przez faktorów w pierwszych sześciu miesiącach tego roku.

- W ostatnich miesiącach wyhamowała dynamika inflacji, a efekty dotychczasowego wzrostu cen surowców energetycznych i rolnych zostały częściowo zmniejszone przez działania wprowadzone na szczeblu rządowym. Mamy też do czynienia z obniżeniem wartości zamówień, co ma swoje odzwierciedlenie w spadku średniej wartości faktury, wystawianej przez podmioty korzystające z faktoringu. Szczególnie wyraźnie widzimy to w malejących cenach wyrobów hutniczych i metali, które to branże od lat korzystają z faktoringu i mają istotne znaczenie dla obrotów naszego sektora - mówi Konrad Klimek, przewodniczący komitetu wykonawczego PZF.

80proc.

Taki odsetek klientów firm faktoringowych stanowią przedsiębiorstwa produkcyjne i dystrybucyjne