Faktoring zdobywa coraz większe zaufanie

opublikowano: 09-10-2014, 00:00

W ciągu trzech pierwszych kwartałów tego roku faktorzy sfinansowali wierzytelności o wartości 81,56 mld zł.

Polski Związek Faktorów (PZF) poinformował, że w ciągu trzech kwartałów tego roku faktoring osiągnął wzrost rzędu 16,13 proc., przerastając oczekiwania rynku, który przewidywał, że w tym czasie jego dynamika może sięgać poniżej 10 proc. W efekcie faktorzy zrzeszeni w PZF sfinansowali wierzytelności o wartości 81,5 mld zł. Z usług faktoringu skorzystało w tym czasie 6151 klientów, o 1 tys. więcej niż w trzecim kwartale 2013 r.

Faktorzy sfinansowali prawie 4 mln faktur. Największy obrót firmy zrzeszone w PZF odnotowały w faktoringu krajowym niepełnym (42,5 mld zł). Dalej jest faktoring pełny (39 mld zł), eksportowy (15,4 mld zł) i importowy (1,2 mld zł). Znacznie wzrosła też popularność faktoringu odwróconego. Obroty w ramach tej usługi osiągnęły wartość 9,87 mld zł, w porównaniu z 6,8 mld zł rok temu. Największy obrót odnotował ING Commercial Finance (12,1 mld zł). Na drugim miejscu jest Raiffeisen Polbank z obrotem rzędu 11,86 mld zł, a na trzecim BZ WBK Faktor z obrotem w wysokości 10,4 mld zł. Zdaniem Mirosława Jakowieckiego, przewodniczącego PZF, polski faktoring nadal jest jednym z najszybciej rosnących rynków w porównaniu z skalą globalną. Natomiast Sebastian Grabek, dyrektor ds. faktoringu w HSBC Bank Polska, mówi, że w kolejnych kwartałach można oczekiwać, że wzrost się utrzyma. Zwraca on uwagę, że poza samym wzrostem obrotów faktoringowych rośnie także liczba firm korzystających z tego rozwiązania. — To efekt między innymi rosnącej dostępności faktoringu. Rozwiązanie to ma w ofercie coraz więcej instytucji finansowych, stało się ono wręcz standardowym elementem oferty banków — twierdzi Sebastian Grabek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane