Faktura zamiast raty kredytu

opublikowano: 24-03-2015, 00:00

Idea Bank od przedsiębiorców, którzy mają problem ze spłatą kredytu, zamiast raty przyjmie wystawione, ale nieopłacone faktury.

Idea Bank ma pomysł na to, jak dogodzić przedsiębiorcom, którzy chwilowo nie mają pieniędzy na zapłatę raty kredytowej. Mogą oni zamiast z gotówką udać się do banku z wystawioną, ale nieopłaconą jeszcze fakturą za zlecenie, które zostało wykonane wcześniej.

— Od momentu sprzedaży produktu czy usługi do momentu uzyskania płatności może upłynąć trochę czasu. Ale to jeszcze nie oznacza, że taki przedsiębiorca jest niewypłacalny — mówi Michał Knitter, dyrektor departamentu produktów w Idea Banku.

Tak naprawdę mechanizm jest jednak nieco bardziej skomplikowany. Faktura przedsiębiorcy trafi bowiem do firmy faktoringowej, która przeleje mu na konto w Idea Banku 80 proc. wartości tej faktury, a pozostałe 20 proc. firma dostanie po dokonaniu zapłaty przez nabywcę produktu albo usługi. Z tego samego rachunku bank ściągnie sobie należną ratę kredytu.

Aby z tego rozwiązania skorzystać, kredytobiorca powinien mieć w Idea Banku tzw. pakiet płynnościowy, który umożliwia mu korzystanie m.in. z faktoringu i windykacji. Koszt pakietu jest uzależniony od ryzyka danej działalności gospodarczej. Minimalna stawka to 0,3 proc. wartości kredytu miesięcznie, natomiast maksymalna stawka, przy podwyższonym ryzyku biznesu, to 1 proc.

Korzystanie z usług faktoringu i windykacji nie jest przy tym ograniczone wyłącznie do kwestii związanych z uzyskaniem pieniędzy na zapłatę raty kredytowej. Przedsiębiorca otrzymuje limit, w ramach którego może finansować swoje faktury. Minimalna kwota faktury, jaką można przedstawić do faktoringu lub windykacji, wynosi 300 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu