Farfał: uchwały rady nadzorczej TVP są nieważne

PAP
opublikowano: 04-07-2009, 18:41

Decyzja Rady Nadzorczej TVP o zawieszeniu w  pełnieniu obowiązków prezesa nie ma mocy prawnej - informuje przesłanym w sobotę PAP oświadczeniu zawieszony p.o. prezesa TVP, Piotr Farfał.

Według Farfała, "zarówno przebieg tzw. posiedzenia Rady Nadzorczej, jak i zasadność podejmowanych w jego trakcie uchwał są nieważne. Wynika to ze stanowiska doktryny prawa cywilnego i handlowego". Farfał cytuje w oświadczeniu publikację Ryszarda Czerniawskiego "Kodeks spółek handlowych. Przepisy o spółce akcyjnej, Komentarz. Dom Wydawniczy ABC, 2004, wyd. II."

Zdaniem Farfała publikacja ta wskazuje, iż zgodnie z art. 369 par 4 k.h.s. "mandat członka zarządu wygasa najpóźniej z dniem odbycia walnego zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu. Z chwilą wygaśnięcia mandatu zebranie byłych członków zarządu nie stanowi już posiedzenia zarządu spółki, nawet jeżeli zostało zwołane wcześniej, oni sami zaś tracą prawo do reprezentowania spółki. Mandat wygasa z chwilą zakończenia walnego zgromadzenia. Tym samym, jeżeli nawet ogłoszono przerwę w jego obradach, a przed przerwą powołano nowych członków zarządu, to do czasu zakończenia walnego zgromadzenia, w imieniu spółki działać władni są członkowie dotychczasowego zarządu".

Piotr Farfał wskazuje, że według k.s.h. wcześniej wymieniony przepis stosuje się odpowiednio do kadencji i mandatu członka Rady Nadzorczej. Jego zdaniem Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy TVP S.A. zostało zamknięte w dniu 3 lipca 2009 r. o godz. 10.30. Tymczasem na dzień 3 lipca 2009 r. o godz. 11.00 było zwołane posiedzenie Rady Nadzorczej.

"Po zamknięciu Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy TVP S.A. przez Ministra Skarbu Państwa 3 lipca 2009 r. o godz. 10.30 wygasł mandat członków Rady Nadzorczej TVP S.A. po uprzednim upływie ich kadencji. Od tej chwili nie ma już Rady Nadzorczej TVP S.A." - czytamy w oświadczeniu.

Według Farfała dalsze podejmowanie działań przez niektórych byłych członków byłej Rady Nadzorczej "uznać należy za bezzasadne i pozbawione mocy prawnej".

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

"Jednocześnie informuję, że Zarząd TVP S.A., jak również cała Spółka funkcjonują normalnie, wykonując swą misję nadawcy publicznego" - zapewnił. Zaapelował do opinii publicznej o zrozumienie jego działań, gdyż są one podejmowanie "w interesie tak spółki, jak i telewidzów".

W przesłanym PAP w sobotę komunikacie zespół rzecznika prasowego TVP poinformował, że w związku z próbą "kreowania nieprawdziwych informacji" dotyczących sytuacji w TVP, "podjęto decyzję o przeniesieniu biur i sekretariatów zawieszonych członków zarządu: Marcina Bochenka i Sławomira Siwka do budynków TVP przy Placu Powstańców w Warszawie.

Powołany w piątek przez Radę Nadzorczą na stanowisko p.o. prezesa TVP Sławomir Siwek powiedział PAP, że rozstrzygnięcie sprawy legalności decyzji rady będzie należeć do sądu.

"Na tym etapie to nie jest ani sprawa moja, ani Piotra Farfała. To jest sprawa sądu i ze spokojem czekam na decyzję. Jakakolwiek ona będzie, ja się jej podporządkuję. Istotne jest, żeby dla dobra spółki została podjęta szybko" - powiedział Siwek.

Dodał, że chodzi o decyzję o wpisaniu nowych członków zarządu do KRS-u. Poinformował ponadto, że dokumenty w tej sprawie zostaną złożone do sądu w poniedziałek.

Odnosząc się do decyzji o przeniesieniu biur, Siwek powiedział, że "dowiedział się o niej z PAP w drodze do Olsztyna na zaproszenie przyjaciół, na koncert galowy poezji śpiewanej na zamku olsztyńskim".

"Będę tam wśród wspaniałych ludzi słuchał wspaniałej muzyki. I to powinna być twarz telewizji, a nie twarz Piotra Farfała. Tego typu imprezom telewizja powinna patronować" - oświadczył.

W piątek pięciu członków Rady Nadzorczej TVP zawiesiło Farfała w pełnieniu funkcji p.o. prezesa, a na jego miejsce powołało Sławomira Siwka, zaś członkiem zarządu mianowało Marcina Bochenka. Minister skarbu, który w piątek rano ogłosił zamknięcie otwartego we wtorek Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy TVP, co oznaczało jednocześnie zakończenie trzyletniej kadencji Rady Nadzorczej TVP, nie uznaje tych decyzji. Popiera je natomiast Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Farfał zapowiedział zaskarżenie decyzji do sądu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane