FCC Construccion nie będzie budować fragmentu S61

DI, PAP
opublikowano: 12-06-2013, 20:17

Firma FCC Construccion chce rozwiązać kontrakt na budowę obwodnicy Szczuczyna w ciągu drogi S61 - poinformowała w środę spółka. Jej przedstawiciele twierdzą, że GDDKiA źle przygotowała dokumentację inwestycji.

Jak poinformowała spółka, budowa ponad 8-kilometrowej obwodnicy miejscowości Szczuczyn w ciągu drogi ekspresowej S61, wraz z budową i przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej o wartości ponad 124 mln zł została zlecona jej w sierpniu 2012 r.

"W toku realizacji prac okazało się, że dokumentacja przekazana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) na etapie przetargu nie pokazywała rzeczywistych warunków geologicznych na prawie całym terenie budowy. Powoduje to, że zakres prac i koniecznych kosztów jest inny, aniżeli wykonawcy startujący w przetargu mogli przyjmować na podstawie przekazanej dokumentacji" - czytamy w komunikacie spółki.

Ponadto - jak podała spółka - jeszcze w trakcie przetargu GDDKIA nie ujawniła, że warunki geologiczne są odmienne.

Zdaniem wykonawcy GDDKIA oczekiwała, by wymienił on na własny koszt grunt na terenie budowy. Dyrekcja chciała, by firma wywiozła i zagospodarowała ponad 600 tys. m sześc. ziemi i tyle samo kupiła i przywiozła na plac budowy. Całość miała kosztować wykonawcę dodatkowe 20-30 milionów złotych.

Według firmy główną przyczyną problemów przy budowie dróg w Polsce jest brak należytej weryfikacji przez GDDKIA dokumentacji projektowej inwestycji, która powstaje w pośpiechu. Niewłaściwe - w opinii FCC Construccion - przygotowanie budowy i brak należytej weryfikacji dokumentacji ze strony GDDKiA skutkuje konfliktami z wykonawcami.

"Takich konfliktów można było uniknąć, gdyby dokumentacja była prawidłowo przygotowana i zweryfikowana przez GDDKiA, a zamawiający wykazałby rzeczywistą wolę konstruktywnego rozwiązywania ewentualnych problemów" – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor FCC na Polskę Miguel Angel Mayor.

"Decyzja o wycofaniu się z tego kontraktu nie ma wpływu na pozostałe projekty obecnie realizowane przez FCC w Polsce, ani na dalsze plany biznesowe spółki" - dodał.

Hiszpański koncern FCC jest spółką-matką firmy Alpine Bau, która w maju poinformowała, że nie będzie budowała odcinka autostrady A1 Świerklany-Gorzyczki wraz z mostem w Mszanie. W 2006 r. FCC wykupiła 80 proc. udziałów Alpine, a w 2012 r. przejęła także pozostałe udziały i stała się w 100 proc. właścicielem Alpine.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / FCC Construccion nie będzie budować fragmentu S61