FDP chce resortu finansów w ewentualnym rządzie Merkel

opublikowano: 18-09-2017, 10:48
aktualizacja: 18-09-2017, 10:50

Niemiecka liberalna Partia Wolnych Demokratów (FDP) chciałaby stanowiska ministra finansów gdyby po wyborach stworzyła rządową koalicję z chadekami Angeli Merkel, pisze Reuters.

Alexander Hahn z kierownictwa FDP powiedział, że ktoś z jego partii powinien objąć resort finansów w ewentualnym koalicyjnym rządzie.

Angela Merkel
Zobacz więcej

Angela Merkel REUTERS/Hannibal Hanschke/FORUM

- FDP nie powinno wchodzić do żadnego rządu, w którym nie miałoby prawa wyznaczyć ministra finansów – stwierdził polityk.

Od 2009 roku za niemieckie finanse odpowiada Wolfgang Schaeuble, jeden z najbardziej prominentnych polityków CDU. Niedawno pojawiły się sygnały, że Merkel jest gotowa zapewnić mu kolejną kadencję nawet za cenę politycznych ustępstw wobec ewentualnego partnera koalicyjnego.

W niedzielę lider FDP, Christian Lindner powiedział, że ustanowienie planu dla Europy jest najważniejszą sprawą dla jego partii.

- Boję się, że pani Merkel już uzgodniła nowe mechanizmy finansowania Unii Europejskiej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem – stwierdził. – Wszystko, co idzie w kierunku transferów finansowych na poziomie europejskim, czy to budżet eurolandu, czy unia bankowa, jest dla nasz czerwoną linią – dodał.

Reuters przypomina, że prezydent Francji wzywał niedawno do stworzenia stanowiska ministra finansów eurolandu i odrębnego budżetu strefy euro. 

FDP, które przyjęło twardszą postawę wobec Unii Europejskiej pod kierownictwem Lindera, ma 8-10 proc. poparcia przed wyborami parlamentarnymi 24 września. CDU/CSU kanclerz Angeli Merkel ma w sondażach 37 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu