Fed będzie publikował projekcje stóp procentowych

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 04-01-2012, 11:15

Wtorkowa sesja przyniosła wzrost zmienności na rynku walutowym. Rynki wyraźnie się ożywiły na skutek powrotu amerykańskich i brytyjskich inwestorów po świątecznej przerwie.

Lepszym nastrojom sprzyjały opublikowane dane ze Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA na temat indeksu aktywności w sektorze przemysłowym.  Zauważalny był spadek awersji do bardziej ryzykownych aktywów. Na wartości tracił dolar amerykański i jen japoński, natomiast lepszy sentyment był obserwowany w stosunku do euro czy PLN.  Eurodolar zdołał na trwałe przełamać poziom 1,30, co w przypadku utrzymania się pozytywnych nastrojów na rynkach akcji może sprzyjać rozszerzeniu obecnej  korekty w rejon 1,3200. Opublikowane dzisiaj dane na temat indeksów PMI z sektora usług  Niemiec i strefy euro co prawda były słabsze niż oczekiwano, jednak zanotowały wzrost w stosunku do poprzedniego  okresu.

Do podtrzymania lepszych nastrojów kluczowe będzie ustabilizowanie się sytuacji na rynku długu. Silne zaangażowanie banków w dług peryferyjnych krajów strefy euro budzi poważne obawy i niepewność w przypadku pogorszenia się kondycji tych krajów. Dzisiaj Portugalia zaoferuje 3-miesięczne bony skarbowe, z kolei Niemcy 10-letnie obligacje skarbowe wygasające w styczniu 2022roku.

Z opublikowanych wczoraj notatek Rezerwy Federalnej można wyczytać, że Fed zacznie publikować prognozy dotyczące projekcji stóp procentowych.  Pierwsza prognoza ścieżki przyszłych zmian stóp procentowych ma zostać opublikowana po posiedzeniu w dniach 24-25 stycznia 2012. Na grudniowym posiedzeniu Fed nie zmienił podstawowych parametrów polityki monetarnej. W opinii niektórych członków obecna sytuacja uzasadnia jednak podjęcie dalszych działań stymulujących gospodarkę. 

EURPLN
Złotemu ciąży wyprzedaż forinta i sytuacja na Węgrzech. Poprawa nastrojów na rynkach globalnych nie przełożyła się na trwałe umocnienie PLN. Eurozłoty kontynuuje dziś wzrosty i zbliża się w okolice istotnego geometrycznego oporu na poziomie 4,4895 w postaci  połowy zniesienia fali spadkowej z okolic 4,5988. Aktualnym pozostaje wsparcie w okolicy 4,44.

EURUSD
Eurodolar sukcesywnie znajduje się na coraz to wyższych poziomach cenowych. To sprzyja rozszerzeniu obecnej korekty w rejon 1,3200, gdzie opór wyznacza maksimum lokalne z 21 grudnia 2011 roku. Dodatkowo realizacji takiego scenariusz sprzyja to, że na wykresie dziennym pojawiła się duża świeca wzrostowa. Najbliższe wsparcie to okolice 1,3000.

GBPUSD
Funt jest w dalszym ciągu beneficjentem całej niepewności związanej z kondycją strefy euro oraz lekkiej poprawy nastrojów na początku roku. Para jest coraz dłużej górnego ograniczenia szerszego zakresu wahań, a ruchy korekcyjne w całej fali wzrostowej z okolic 1,5360 są bardzo płytki. Zgodnie z tym co pisałam już wczoraj, przełamanie poziomu 1,56 otworzyło drogę do dalszych wzrostów. Silny opór to okolice 1,5780.

USDJPY
Dolarjen powrócił do spadków. Brak siły na wyjście powyżej poziomu 78,20-78,30 przyczynił się ponownego umocnienia jena. Obecnie para zbliża się do wsparcia na poziomie 76,57, a przełamanie tego poziomu spowoduje powrót pary w okolice minimum z października 2011r.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska www.idmtrader.pl

Polecane