Spotkanie odbyło się jednak przed publikacją lepszych od oczekiwań danych z gospodarki USA, w tym lepszych od oczekiwań lipcowych danych o zatrudnieniu.
„Wielu członków ocenia, że dodatkowy bodziec monetarny nastąpi stosunkowo szybko, o ile napływające informacje nie będą wskazywać na znaczne i trwałe umocnienie ożywienia gospodarczego”, głosi sprawozdanie z posiedzenia, które zakończyło się 1 sierpnia.
Fed widzi poważne zagrożenia dla już słabej gospodarki USA, która w II kw. rosła w rocznym tempie 1,5 proc. Ryzyko stanowi m.in. pogorszenie sytuacji targanej kryzysem zadłużenia oraz perspektywa cięć budżetowych w USA oraz wzrost podatków, które to czynniki znane są pod pojęciem „fiskalnego klifu”.
