Czytasz dzięki

Fed nie rozwiał obaw Wall Street

opublikowano: 23-03-2020, 21:11

Nawet Fed okazał się „za słaby” w starciu z koronawiruem. A właściwie z obawami targającymi inwestorami handlującymi na amerykańskich giełdach.

 Choć przed rozpoczęciem sesji na rynku kasowym władze monetarne ogłosiły podjęcie jeszcze bardziej radykalnych działań w walce ze skutkami epidemii koronawirusa, przełożyło się to tylko na poprawę wyceny kontraktów terminowych na indeksy. Otwarcie Wall Wall Street już odbyło się w czerwonych odcieniach i tylko indeks rynku technologicznego Nasdaq momentami próbował przebić się na północ.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Ostatecznie na finiszu poniedziałkowej sesji jednak wszystkie trzy główne wskaźniki notowały spadki. Indeks największych amerykańskich blue chipów Dow Jones IA zniżkował niemal 600 pkt (-3,04 proc.)  proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P50 tracił 2,93 proc. zaś Nasdaq spadał o 0,27 proc.

Amerykańska Rezerwa Federalna zadeklarowała zintensyfikowanie swoich działań i w celu wsparcia rynku zapowiedziała nielimitowane zakupy obligacji skarbowych oraz papierów zabezpieczonych kredytami hipotecznymi. Fed stwierdził, że wyda tyle ile będzie to konieczne.

Informacje te tylko na krótko dały impuls rynkowi do wzrostów. Finalnie jednak bardziej przestraszyły inwestorów swoją skalą i szybkością. Część uczestników rynku zaczęła interpretować działania władz monetarnych jako podyktowane „strachem” i, mając na uwadze wszelkie teorie spiskowe, tym, że Fed dysponuje większą wiedzą niż reszta obywateli odnośnie zagrożenia wynikającego z pandemii.

Oprócz Fed swój udział w przecenie miał też Kongres USA, który nie jest w stanie dojść do porozumienia odnośnie gigantycznego programu pomocy jaki opracowała waszyngtońska administracja. 

Na rynek dociera coraz więcej pesymistycznych prognoz. W poniedziałek m.in. swoją projekcję zaprezentował bank Goldman Sachs. Oczekuje on recesji globalnej gospodarki w tym roku i 24-proc. spadku PKB Stanów Zjednoczonych w II kwartale. 

Istotnymi wydarzeniami z punktu widzenia rynku był w poniedziałek wzrost notowań ropy oraz rekordowa zwyżka, w ujęciu dolarowym, wyceny złota. Kruszec podrożał o 83 USD do 1567,70 USD za uncję. W ujęciu procentowym aprecjacja sięgnęła 5,6 proc. i była najwyższa od marca 2009 r. 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy