Fed nie widzi inflacji

dr Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 08-04-2021, 09:21

Środa nie przyniosła większych zmian na rynkach. Wydarzeniem dnia miała być publikacja protokołu FOMC z poprzedniego posiedzenia. Nawet jeśli Fed widzi zagrożenia, nie może sobie pozwolić, aby podzielić się nimi z rynkiem. Dlatego na Wall Street impreza trwa w najlepsze.

Inwestorzy szukali w minutes jakichkolwiek wskazów dotyczących ostatniego rozwoju sytuacji na rynku długu i ewentualnej dyskusji odnośnie przyszłego zacieśnienia pieniężnego. W USA tempo szczepień jest wysokie, otwarcie gospodarki i program stymulacyjny już widoczne są w danych. Dlatego taka dyskusja na wczesnym etapie nie byłaby niczym nadzwyczajnym. Jednak nic z tego. Fed ma przed sobą karkołomne zadanie – sfinansowanie gigantycznych potrzeb pożyczkowych amerykańskiego rządu. Nawet bez zmiany w polityce pieniężnej będzie to zadanie trudne, mogące oznaczać stres dla rynku długu. Jakakolwiek wzmianka o choćby odległym zacieśnieniu mogłaby storpedować to zadanie już teraz. Fed zatem będzie powtarzał swoją mantrę o „potrzebie wsparcia” i braku zagrożenia inflacją tal długo, jak tylko będzie to możliwe. Oczywiście rynkom to bardzo pasuje. Zatrzymanie przeceny obligacji i napływające do gospodarstw domowych czeki sprawiają, że indeksy na Wall Street niemal codziennie biją kolejne rekordy.

Szampańskie nastroje powodują też korektę na dolarze, a to sprzyja złotemu. Wczoraj w pewnym momencie dolar kosztował już 3,83 złotego – aż 15 groszy mniej niż jeszcze na koniec marca. Warto zwrócić uwagę, że Rada nie uznaje już kursu złotego za zbyt mocny, co byłoby chyba przy tych poziomach paradoksem. Ta zmiana języka w odniesieniu do kursu ma jednak znaczenie głównie symboliczne. Rynek wyrobił sobie dość czytelne przekonanie, że Rada również będzie maksymalnie opóźniać jakąkolwiek dyskusję dotyczącą podwyżki stóp, a w konsekwencji złoty jest teraz w dużej mierze na łasce rynków globalnych. Obecne warunki bardzo mu sprzyjają, ale patrząc jak bardzo są ekstremalne, byłoby naiwnym zakładać, że utrzymają się przez długi okres.

Dzisiejsza lista publikacji nie jest przesadnie ekscytująca. Protokół z posiedzenia EBC (13:30) będzie zapewne podobnie „ekscytujący”, jak ten wczorajszy, podobnie wystąpienia Bullarda (17:00) i Powella (18:00) z Fed. O 14:30 klasycznie dane o nowych bezrobotnych. O 9:00 euro kosztuje 4,5647 złotego, dolar 3,8429 złotego, frank 4,1393 złotego, zaś funt 5,2930 złotego.

Dzisiejsza lista publikacji nie jest przesadnie ekscytująca. Protokół z posiedzenia EBC (13:30) będzie zapewne podobnie „ekscytujący”, jak ten wczorajszy, podobnie wystąpienia Bullarda (17:00) i Powella (18:00) z Fed. O 14:30 klasycznie dane o nowych bezrobotnych. O 9:00 euro kosztuje 4,5647 złotego, dolar 3,8429 złotego, frank 4,1393 złotego, zaś funt 5,2930 złotego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane