Fed nie zawiedzie, czas sprzedać złoto

opublikowano: 03-10-2017, 17:03
aktualizacja: 03-10-2017, 17:07

Powrót oczekiwań na podwyżkę stóp za oceanem jeszcze w tym roku to argument przeciwko inwestowaniu w złoto.

Zobacz więcej

Złoto, fot. Bloomberg

We wtorek po południu notowania złota wróciły do pułapów nieco powyżej poniedziałkowego zamknięcia (+0,2 proc.), po tym jak jeszcze rano pogłębiały siedmiotygodniowe minimum. Ceny kruszcu zamknęły wrzesień 3,0-procentowym spadkiem, co było najgorszym wynikiem od listopada. Zdaniem instytucji finansowych złoto może pozostać pod presją sprzedających, a to ze względu na rosnące prawdopodobieństwo dalszego zaostrzania polityki Fedu oraz oczekiwania zakończenia przeceny dolara. Wynikające z notowań instrumentów pochodnych prawdopodobieństwo tegorocznej podwyżki stóp Fedu wzrosło do 67 proc., choć jeszcze miesiąc temu oceniano je na zaledwie 30 proc. W sierpniu indeks dolara zyskał 0,4 proc., po tym jak spadkiem zamknął sześć miesięcy z rzędu.

- Dolar powinien dalej odzyskiwać siły, a to prawdopodobnie zaszkodzi notowaniom metali szlachetnych – ocenia w rozmowie z Bloombergiem Georgette Boele, analityk banku ABN Amro.

Z agendy politycznej w USA zniknął temat służby zdrowia, zastąpiony przez bardziej korzystne z punktu widzenia wzrostu gospodarczego kwestie, jak obniżki podatków oraz reformy, dodaje Ed Meir, analityk firmy brokerskiej INTL FCStone. Lepsze perspektywy wzrostu gospodarczego nie sprzyjają złotu, bo wspierają oczekiwania na wyższe stopy procentowe. Jednocześnie pogarsza się sytuacja techniczna na rynku żółtego metalu. W ubiegłym tygodniu notowania kruszcu zeszły poniżej 50-sesyjnej średniej kroczącej. Ostatnio stało się tak w czerwcu i była to zapowiedź 4-procentowej zniżki w ciągu kolejnych trzech tygodni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fed nie zawiedzie, czas sprzedać złoto