Fed podciął skrzydła kupującym

Globalna wyprzedaż związana z nakreśleniem przez szefa Fedu strategii zakończenia programów skupu aktywów wywołała głęboką wyprzedaż na warszawskiej giełdzie.

W czwartek WIG20 i notowania złotego do dolara zniżkowały najmocniej od jesieni 2011 r., a 10 – letnie obligacje skarbowe traciły najmocniej od paniki po upadku banku Lehman Brothers. To efekt ucieczki inwestorów  z rynków wschodzących w reakcji na zapowiedziane przez Bena Bernankego zakończenie w przyszłym roku programów skupu aktywów. Ostatecznie WIG20 zniżkował o 4,8 proc., a skalę spadków powiększyło to, że – w przeciwieństwie do większości giełd – notowania w Warszawie mocno rosły w tygodniach poprzedzających posiedzenie Fedu.

Drugą sesję z rzędu gwałtownie zniżkowały notowania KGHM (-8,5 proc.). Wypowiedzi Bena Bernankego doprowadziły do spadku cen miedzi do 19 – miesięcznych minimów (-2,7 proc.). Srebro jest już najtańsze od 2010 r. (-7,1 proc.). Dodatkowo sprzedaż papierów z ceną docelową 136 zł zalecił DI Investors. Załamanie na rynku obligacji skarbowych odbijało się czkawką Bankowi Handlowemu, posiadającemu znaczny portfel tych papierów. Walne spółki zdecydowało o wypłaceniu 5,79 zł dywidendy na akcję, co po dzisiejszej przecenie oznacza stopę premii z zysku zbliżającą się do 7 proc. 5,4 proc. straciło PKO BP. Spółka wypłaci 1,8 zł dywidendy na akcję.

Tylko nieco mniej gwałtowna przecena dotknęła mniejsze spółki, które do tej pory zadziwiały siłą. mWIG40 runął o 2,3 proc., opadając z poziomu wyznaczonego przez szczyt z 2011 r. sWIG80 zniżkował o 2,0 proc. Poniżej przegląd wiadomości z małych i średnich spółek.

Najgwałtowniejszej przecenie oprzeć zdołał się Cyfrowy Polsat (-0,8 proc.). Wycenę akcji spółki z 18,7 zł do 20,82 zł podniósł DM BDM. Rekomendację obniżył jednak do "trzymaj".

Najwyżej od trzech miesięcy znalazły się notowania Elektrobudowy (+4,6 proc.). Spółka podpisała umowę na budowę bloku ciepłowniczego. Wartość prac to 590 mln zł.

Tuż pod dziewięciomiesięcznym szczytem utrzymywały się notowania Kredyt Inkaso (-1,5 proc.). W bieżącym roku obrotowym spółka chce zainwestować w portfele wierzytelności 100 mln zł.

Najniżej od pięciu tygodni znalazły się notowania Ciechu (-5,6 proc.). Sprzedaż akcji z wyceną 23,06 zł zalecił DM PKO BP.

Całość czerwcowych zysków wymazał Gant (-21,0 proc.). Spółka przesunęła wykup obligacji o wartości 21 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane