Fed utrzymał stopy bez zmian

opublikowano: 01-08-2018, 20:05

Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych na ostatnim posiedzeniu podjęła decyzję o utrzymaniu dotychczasowego poziomu stóp procentowych.

Tym samym decyzja amerykańskiego banku centralnego była zgodna z oczekiwaniami analityków i został podjęta jednomyślnie.

Stopa funduszy federalnych znajduje się obecnie w przedziale 1,75-2,00 proc.

Fed wprowadził do komunikatu wystosowanego po zakończonym w środę posiedzeniu jedynie kosmetyczne zmiany.

Od czerwcowego posiedzenia "rynek pracy nadal się umacniał, a aktywność w gospodarce rosła w mocnym tempie" - oceniła w środę Rezerwa Federalna.

"W ostatnich miesiącach przeciętny przyrost miejsc pracy był solidny, a stopa bezrobocia utrzymała się na niskim poziomie" - dodano.

Wydatki gospodarstw domowych oraz inwestycje w ocenie Fed "mocno wzrosły".

PKB USA w drugim kwartale 2018 r. wzrósł o 4,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podano w pierwszym wyliczeniu. To najwyższy kwartalny odczyt od 2014 r. Głównymi motorami wzrostu gospodarki USA były w tym okresie konsumpcja (+4,0 proc.) i inwestycje (+7,3 proc.).

Fed powtórzył, że "kolejne, stopniowe podwyżki stóp procentowych będą spójne z trwałym wzrostem aktywności gospodarczej, mocną sytuacją na rynku pracy oraz z inflacją w pobliżu 2-proc., symetrycznego celu FOMC w średnim terminie".

W grudniu 2016 r. o raz pierwszy od zakończenia kryzysu Fed rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych. Ostatnia, siódma w cyklu, miała miejsce podczas ostatniego posiedzenia FOMC, które odbyło się w czerwcu.Kolejnej podwyżki o 25 punktów bazowych rynki oczekują we wrześniu.© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu