Fed w centrum uwagi na rynkach walut w tym tygodniu

Dorota Sierakowska – analityk Domu Maklerskiego BOŚ
opublikowano: 26-07-2021, 10:30

Początek nowego tygodnia na rynkach walutowych przyniosła początkowe umocnienie amerykańskiego dolara – jednak nie trwało ono długo. Indeks dolara (FUSD) później skierował się w dół i obecnie porusza się on w okolicach 92,70 pkt., czyli raczej blisko ubiegłotygodniowych minimów.

Niemniej, na rynku walutowym wciąż daje o sobie znać nastawienie risk-off. Siłę prezentują waluty uznawane za tzw. bezpieczne przystanie, czyli głównie japoński jen oraz szwajcarski frank.

Jednocześnie, nadal pod presją znajdują się waluty antypodów, głównie australijski dolar oraz nowozelandzki dolar. O ile w Australii notowaniom dolara ciążą utrzymujące się restrykcje w głównych miastach, to nastawienie inwestorów do nowozelandzkiego dolara jest lepsze, przede wszystkim za sprawą sygnalizowanej przez RBNZ możliwej podwyżki stóp procentowych.

Tymczasem notowania EUR/USD dzisiaj rano pną się delikatnie w górę. Nadal jednak nie powróciły one ponad barierę 1,18, która stanowi teraz najbliższy kluczowy test dla tej pary walutowej.

OKIEM ANALITYKA – Fed w centrum uwagi na rynkach walut w tym tygodniu

Początek nowego tygodnia na rynkach walutowych jest czasem mieszanych nastrojów wśród inwestorów. Z jednej strony, na nowo pojawiły się obawy dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa w wariancie Delta, co wzmogło nastawienie risk-off. Z drugiej strony, trudna sytuacja pandemiczna na świecie budzi na nowo pytania o działania Fed w kontekście potencjalnego zacieśniania polityki monetarnej w USA.

Środowa decyzja Fed w sprawie stóp procentowych i komunikaty po posiedzeniu FOMC w tym tygodniu najprawdopodobniej znajdą się w centrum uwagi inwestorów. W ostatnim czasie przedstawiciele Rezerwy Federalnej wykazywali coraz bardziej jastrzębie podejście, wzmagając presję na wzrost wartości amerykańskiego dolara.

Teraz pojawia się kluczowe pytanie: czy to jastrzębie podejście da się utrzymać, biorąc pod uwagę kolejne znaczące uderzenie pandemii w wiele państw na świecie, a tym samym, możliwe problemy z utrzymaniem szybkiego tempa wzrostu gospodarczego. Obecnie wzrost ten napędzany jest głównie tanim pieniądzem oraz programami stymulacyjnymi.

O ile wyraźny wzrost inflacji budzi coraz częstsze pytania o możliwe stopniowe wycofywanie tego wsparcia i zacieśnianie polityki monetarnej, to Fed raczej nie zdecyduje się na taki krok, jeśli uzna, że byłoby to zbyt dużym ciosem dla gospodarki amerykańskiej i światowej.

W rezultacie, Fed może w tym tygodniu zaprezentować neutralne podejście, zwłaszcza że jeszcze w sierpniu odbędzie się sympozjum w Jackson Hole, na którym pojawi się okazja do przedstawienia większej ilości szczegółów. Fed może zasygnalizować gotowość do taperingu, ale taka retoryka już by nikogo nie zdziwiła. Już prędzej, istnieje ryzyko, że Fed będzie bardziej gołębi tym razem, niż tego się oczekuje.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane