Fed wybierze "drobne" obniżki stóp

Wystąpienie przed kongresem szefa Fedu Jerome’a Powella sugeruje, że bank będzie łagodził swoją politykę ostrożnie, ocenia Michael Feroli z banku JPMorgan.

Zobacz więcej

Reuters/Forum

Według ekonomistów Morgana Stanleya na lipcowym posiedzeniu Fed zetnie stopy procentowe o 0,5 punktu procentowego. Ze scenariuszem agresywnego łagodzenia polityki nie do końca zgadza się jednak Michael Feroli, główny ekonomista na USA w banku JPMorgan. W wystąpieniu przed kongresem szef Fedu Jerome Powell nie powiedział niczego, co wskazywałoby na zagrożenie czy potrzebę jakichkolwiek nagłych działań, tłumaczy specjalista w rozmowie z telewizją Bloomberg.

- Jerome Powell stwierdził, że gospodarka radziła sobie dość dobrze, jednocześnie przyznając, że na jej perspektywach ciążą pewne czynniki niepewności – przypomina Michael Feroli.

Według niego taka retoryka przemawia raczej za scenariuszem kilku ostrożnych cięć stóp. Takie podejście mogłoby ulec zmianie, dopiero gdyby dane z gospodarki zaczęły wyraźnie zaskakiwać na minus, o czym wciąż jeszcze nie można mówić, zaznacza ekonomista JPMorgana.

- Według mnie zanosi się na cykl obniżek stóp podobny do tego z 1998 r., kiedy niejako na wszelki wypadek przeprowadzono drobne obniżki, zamiast poważniejszego cięcia – ocenia Michael Feroli, odnosząc się do obniżenia stóp z 5,5 proc. do 4,75 proc. do których doszło po kryzysach w Azji i w Rosji.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy