Fedak: Optymistyczna prognoza bezrobocia w 2009 roku ok. 10 proc.

PAP
13-01-2009, 08:43

Optymistyczna prognoza bezrobocia w 2009 roku zakłada, że wyniesie ono ok. 10 proc. i będzie stabilne. W pesymistycznym scenariuszu będzie to o 1-2 proc. więcej, niż obecnie - ocenia minister pracy i  polityki społecznej Jolanta Fedak.

Poziom bezrobocia na koniec 2008 roku, według szacunków MPiPS, wyniósł 9,5 proc., czyli niżej niż ubiegłoroczna prognoza 9,9 proc., zapisana w założeniach budżetowych na 2008 rok. Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 9,1 proc.

"W przyszłym roku możemy się spodziewać, w wariancie optymistycznym, ustabilizowania się bezrobocia w okolicach 10 proc. bądź poniżej. W pesymistycznym, jeśli wzrost gospodarczy będzie niższy, wzrostu o 1-2 proc." - powiedziała we wtorek w TVN CNBC Fedak.

"Na rynku widzimy symptomy, które mogą wpłynąć na wzrost bezrobocia; w grudniu notowaliśmy już takie symptomy - większy wzrost bezrobocia między listopadem a grudniem. Część osób, które pozostają bezrobotne, pracują w systemie sezonowym, zwykle z końcem roku zasilają grupę bezrobotnych" - informuje minister.

"Innym symptomem jest wyhamowanie sprzedaży hurtowej, która miała dużo niższe obroty, co oznacza, że gospodarka się wychładza" - dodaje.

Fedak podkreśliła, że resort pracy nie odbiera sygnałów o dużej liczbie planowanych przez firmy zwolnień grupowych.

"Z informacji w urzędach pracy nie mamy zapowiedzi dużych zwolnień grupowych. Na razie pracodawcy nie przedłużają umów na czas określony i zatrudnienia subsydiowanego z urzędów pracy, starają się zachować pracowników rekrutowanych wcześniej" - powiedziała. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Fedak: Optymistyczna prognoza bezrobocia w 2009 roku ok. 10 proc.