Federal-Mogul chce inwestować

opublikowano: 01-06-2012, 00:00

Amerykański dostawca komponentów samochodowych myśli o projekcie za 166 mln zł. Rząd chce go wesprzeć.

Podczas ostatniego spotkania międzyresortowego zespołu ds. inwestycji zagranicznych, który decyduje o przyznaniu grantów, akceptację dostał m.in. projekt Federal-Mogul Gorzyce.

— Firma chce zatrudnić jeszcze 100 osób — mówi Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ). — Wartość projektu to 166 mln zł — informuje anonimowo uczestnik spotkania.

Rozpędzają się

Z informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że do firmy jeszcze nie dotarły dobre wiadomości z Ministerstwa Gospodarki. Adam Krępa, prezes Federal-Mogul Gorzyce, odmawia komentarza w sprawie inwestycji. Na razie o projekcie nie wiedzą w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (TSSE).

— Firma się do nas na razie nie zgłosiła — mówi Marek Indyk, szef TSSE.

Ostatnio Federal-Mogul sporo w strefie inwestował. Dziś ma już trzy zezwolenia. W pierwszym, odebranym w grudniu 2010 r. producent tłoków obiecał 30 mln zł nakładów, 20 miejsc pracy i utrzymanie 1100 zatrudnionych.

W czerwcu 2011 r. firma dostała drugie zezwolenie, w którym zadeklarowała 74 mln zł inwestycji i 15 etatów. Już w grudniu ubiegłego roku dostała pomoc publiczną na trzeci projekt: 40 mln zł i 10 miejsc pracy.

Firma pojawiła się w okolicach Sandomierza w 2001 r., gdy przejęła WSK Gorzyce. Notowana na Nasdaq spółka miała w ubiegłym roku 6,9 mld USD obrotów (wzrost z 6,2 mld USD). Zatrudnia 45 tys. osób w 34 krajach.

Najazd na Polskę

To już kolejna spora inwestycja w branży samochodowej w Polsce (patrz ramka). Planów jest więcej. Ze 148 projektów, które w tym momencie obsługuje PAIIZ, 26 pochodzi z sektora motoryzacyjnego. Gdyby wszystkie wypaliły, firmy wydadzą w Polsce na fabryki 1,8 mld EUR i stworzą 11,9 tys. miejsc pracy.

„Puls Biznesu” informował niedawno, że rząd chce dać grant także indyjskiemu producentowi opon Apollo Tyres, który myśli o fabryce za 200 mln EUR. Dotację dostanie też niemiecki Tognum, spółka koncernów Rollce-Royce i Daimler, która w Stargardzie Szczecińskim zbuduje zakład elementów do silników do okrętów, pociągów czy ciężkich pojazdów lądowych za ponad 90 mln EUR.

— Inwestycji nie jest mało. Do konkursu 4.5.1 wspierającego projekty o dużym znaczeniu dla gospodarki, który został ogłoszony w styczniu, zgłosiło się 18-20 firm. Każda z nich chce wydać co najmniej 160 mln zł — wskazuje Paweł Tynel z Ernst & Young.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu