FedEx pozwał amerykański rząd

opublikowano: 25-06-2019, 07:12

Amerykańska firma kurierska FedEx pozwała rząd USA, twierdząc, że nie powinna być pociągnięta do odpowiedzialności, jeśli nieumyślnie wysłała produkty, które naruszyły zakaz administracji Trump dotyczący współpracy i prowadzenia biznesów z niektórymi chińskimi firmami, donosi Reuters.

Stało się to po tym, jak paczka FedExu zawierająca chiński telefon Huawei wysłany do Stanów Zjednoczonych została zwrócona w zeszłym tygodniu do jej nadawcy w Wielkiej Brytanii. FedEx określił to jako „błąd operacyjny”. 

FedEx
fot. AgencjaForum

Przypadek FedExu wpisuje się  w rosnące napięcia między dwiema największymi gospodarkami świata. Stany Zjednoczone i Chiny są zaangażowane w walkę handlową od prawie roku w kwestiach takich jak cła, subsydia, technologia, przepisy i bezpieczeństwo cybernetyczne.

Departament Handlu USA zakazał wielu chińskim firmom w ostatnich tygodniach kupowania wrażliwej technologii amerykańskiej.

W pozwie sądowym złożonym w Dystrykcie Kolumbii FedEx stwierdził, że nie należy oczekiwać, że będzie egzekwować zakaz wywozu i nie można zasadnie uznać go za odpowiedzialnego za wysyłkę produktów, o których nie wiedział.

Przepisy ograniczające eksport „zasadniczo zmuszają FedEx do nadzorowania zawartości milionów paczek wysyłanych codziennie, mimo że jest to praktycznie niemożliwe zadanie, logistycznie, ekonomicznie i w wielu przypadkach prawnie – napisano w pozwie

Chińska firma telekomunikacyjna Huawei Technologies w maju została dodana do amerykańskiej „czarnej listy” osób i firm, które administracja waszyngtońska uznaje za zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, uniemożliwiając jej zakup amerykańskiej technologii, od której była ona silnie uzależniona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane