FedEx pozwał amerykański rząd

opublikowano: 25-06-2019, 07:12

Amerykańska firma kurierska FedEx pozwała rząd USA, twierdząc, że nie powinna być pociągnięta do odpowiedzialności, jeśli nieumyślnie wysłała produkty, które naruszyły zakaz administracji Trump dotyczący współpracy i prowadzenia biznesów z niektórymi chińskimi firmami, donosi Reuters.

Stało się to po tym, jak paczka FedExu zawierająca chiński telefon Huawei wysłany do Stanów Zjednoczonych została zwrócona w zeszłym tygodniu do jej nadawcy w Wielkiej Brytanii. FedEx określił to jako „błąd operacyjny”. 

FedEx
Zobacz więcej

FedEx fot. AgencjaForum

Przypadek FedExu wpisuje się  w rosnące napięcia między dwiema największymi gospodarkami świata. Stany Zjednoczone i Chiny są zaangażowane w walkę handlową od prawie roku w kwestiach takich jak cła, subsydia, technologia, przepisy i bezpieczeństwo cybernetyczne.

Departament Handlu USA zakazał wielu chińskim firmom w ostatnich tygodniach kupowania wrażliwej technologii amerykańskiej.

W pozwie sądowym złożonym w Dystrykcie Kolumbii FedEx stwierdził, że nie należy oczekiwać, że będzie egzekwować zakaz wywozu i nie można zasadnie uznać go za odpowiedzialnego za wysyłkę produktów, o których nie wiedział.

Przepisy ograniczające eksport „zasadniczo zmuszają FedEx do nadzorowania zawartości milionów paczek wysyłanych codziennie, mimo że jest to praktycznie niemożliwe zadanie, logistycznie, ekonomicznie i w wielu przypadkach prawnie – napisano w pozwie

Chińska firma telekomunikacyjna Huawei Technologies w maju została dodana do amerykańskiej „czarnej listy” osób i firm, które administracja waszyngtońska uznaje za zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, uniemożliwiając jej zakup amerykańskiej technologii, od której była ona silnie uzależniona.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy