FERC przyspieszy transformację cyfrową

opublikowano: 21-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Cyberbezpieczeństwo, zaawansowane usługi technologiczne - m.in. na to będzie dofinansowanie dla firm, które przewiduje program FERC zatwierdzony przez KE.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Na jakie wsparcie będą mogły liczyć firmy z programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy
  • Jakie są nowości
  • Czy w innych programach będą dostępne dotacje dla przedsiębiorstw, które chcą się cyfryzować

Przedsiębiorcy, którzy sprawnie wykorzystują rozwiązania cyfrowe, lepiej sobie radzą na tle konkurencji. Oferowane przez nich oprogramowanie i usługi niezbędne do wdrażania innowacji technologicznych ułatwiają nawiązywanie relacji z klientami i obniżają koszty związane z obiegiem dokumentów papierowych. Komisja Europejska (KE) zaakceptowała kolejny program z nowej perspektywy finansowej. Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC) pomogą przedsiębiorcom wprowadzać nowoczesne usługi.

Szeroka gama:
Szeroka gama:
Program FERC wesprze m.in. przedsiębiorców w prowadzeniu projektów dotyczących zaawansowanych usług cyfrowych i poprawiających bezpieczeństwo wymiany danych.

– Blisko 2 mld EUR z programu FERC wesprze projekty związane z transformacją cyfrową w całym kraju. Ostatnie dwa i pół roku pokazały, jak ważny jest rozwój nowoczesnych technologii. Poprawiają one jakość życia społeczno-gospodarczego. W nowej perspektywie finansowej stawiamy jeszcze większy nacisk na dostęp przedsiębiorstw i gospodarstw domowych do ultraszybkiego internetu. Z pomocą dofinansowania będziemy rozwijać elektroniczne usługi publiczne i poprawiać dostęp do danych cyfrowych. Nie zabraknie projektów dotyczących cyberbezpieczeństwa – mówi Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Wymiana danych

Edyta Suchocka, starszy konsultant w Crido, zauważa, że FERC jest kontynuacją programu Polska Cyfrowa dostępnego w ramach starej perspektywy finansowej. Na co przedsiębiorcy będą mogli otrzymać dofinansowanie?

– Dotacje pokryją m.in. koszty projektów związanych z rozwojem infrastruktury przeznaczonej do wymiany danych. W grę wchodzi też wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w sektorze zdrowia z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i big data ¬– podkreśla Edyta Suchocka.

FERC pomoże też w zapewnieniu przedsiębiorstwom dostępu do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego.

– Na dofinansowanie będą mogły liczyć również projekty dotyczące zaawansowanych usług cyfrowych. Na tej liście są także przedsięwzięcia poprawiające bezpieczeństwo wymiany danych i elektronicznego załatwiania spraw, a także cyfrowe pomysły służące rozwiązywaniu problemów społeczno-gospodarczych – wylicza Edyta Suchocka.

Kompetencje jutra

Zwraca ponadto uwagę, że FERC pomoże podnieść kompetencje cyfrowe kadr. Wyjaśnia, że chodzi głównie o rozwój specjalistycznych kwalifikacji w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

– W czasie pandemii nie tylko przedsiębiorcy, ale całe społeczeństwo przekonało się, jak ważny jest dostęp do usług cyfrowych w różnych dziedzinach życia, zarówno w handlu, jak i w sektorach zdrowia, edukacji oraz rozrywki. Nałożone na firmy ograniczenia pokazały jak istotny jest szybki rozwój innowacji i cyfryzacji dla sprawnego funkcjonowania gospodarki. W nowej perspektywie finansowej wyzwaniem będzie konieczność podniesienia zaawansowanych umiejętności cyfrowych pracodawców i pracowników. Chodzi o rozwój specjalistycznych kompetencji w takich dziedzinach jak analiza danych, uczenie maszynowe, robotyka, sensory, e-handel, cyberbezpieczeństwo, internet rzeczy i obliczenia kwantowe – wyjaśnia Edyta Suchocka.

Łukasz Pupek, partner w Civitta Polska, zauważa, że dzięki wsparciu z FERC ponad 45 tys. przedsiębiorstw zyska dostęp do sieci o bardzo wysokiej przepustowości.

– Nowością w FERC w porównaniu z programem Polska Cyfrowa jest wspieranie projektów związanych z cyberbezpieczeństwem. Będą one pozytywnie wpływać na funkcjonowanie zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego. Rozwój cyfryzacji i digitalizacji administracji oraz biznesu, a także ryzyko związane z atakami na sieci i infrastrukturę mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo obywateli. Sabotaż systemów sterowania ruchem kolejowym czy krytyczną infrastrukturą energetyczną może oznaczać zagrożenie dla życia i zdrowia setek lub tysięcy mieszkańców – zaznacza Łukasz Pupek.

Nie ma wątpliwości, że przeznaczenie wsparcia z FERC na projekty związane z cyberbezpieczeństwem to słuszny kierunek.

– Uwzględnienie tego typu przedsięwzięć w programie przełoży się na bezpieczną realizację zadań z zakresu cyfryzacji gospodarki i społeczeństwa – ocenia Łukasz Pupek.

Poznaj program konferencji “Future IT Management”, 18 stycznia 2023, online >>

Wachlarz wsparcia

Warto zaznaczyć, że e-projekty będą również wspierane z innych programów dostępnych w ramach nowej perspektywy finansowej. Dotacje dla firm, które chcą się cyfryzować, przewiduje m.in. program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Jego beneficjenci rozwiną przedsięwzięcia dotyczące robotyzacji linii produkcyjnych, analityki danych i optymalizacji produkcji. Dofinansowania na cyfryzację nie zabraknie również w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027. Tym razem o granty będą mogli ubiegać się obok przedsiębiorców z pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, także wnioskodawcy z województwa mazowieckiego – z wyjątkiem Warszawy i otaczających ją powiatów. Dofinansowanie na automatyzację i robotyzację firm będzie też dostępne w regionalnych programach operacyjnych.

Dla kogo dofinansowanie z FERC:

• przedsiębiorcy

• administracja publiczna

• organizacje pozarządowe

• podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki

• podmioty lecznicze

• instytucje kultury

Na co wsparcie z FERC:

• zwiększenie dostępu do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego

• zaawansowane usługi cyfrowe

• cyberbezpieczeństwo, w tym zapewnienie bezpieczeństwa wymiany danych i elektronicznego załatwiania spraw

• digitalizacja, dostęp i wykorzystanie informacji sektora publicznego; celem projektów jest powstanie nowych usług i aplikacji na bazie tych danych

• rozwój współpracy międzysektorowej na rzecz tworzenia cyfrowych rozwiązań

• podniesienie kompetencji cyfrowych kadr

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane