Fesharaki: ropa powyżej 100 USD przez sankcje nałożone na Iran

opublikowano: 11-09-2018, 14:25

Po tym jak w listopadzie zaczną obowiązywać amerykańskie sankcje nałożone na Iran cena ropy może wzrosnąć nawet powyżej 100 USD, twierdzi ekspert rynku ropy Fereidun Fesharaki.

Ropa WTI notowania jest po ok. 68 USD we wtorek, a za baryłkę ropy Brent trzeba zapłacić ok. 78 USD.

- Gdyby nie te sankcje, cena ropy spadłaby do 70 USD, a może nawet niżej. Ale obecnie zagrożenie sankcjami jest realne i mniej niż dwa miesiące przed nami. Spowodują, że ceny będą dużo wyższe – powiedział w CNBC Fesharaki, założyciel i szef firmy konsultingowej FACTS Global Energy. – O wzrost cen można będzie oskarżać tylko administrację Donalda Trumpa – dodał.

Podkreślił, jeśli sankcje zaczną obowiązywać i będą zgodne z zapowiedziami „niewiele da się zrobić”.

Fesharaki wskazuje, że Iran jest obecnie jednym z największych eksporterów ropy na świecie. Całkowite odcięcie dostaw z tego kraju spowoduje wzrost kursu surowca powyżej 100 USD za baryłkę, bo nawet najwięksi producenci nie będą w stanie skompensować tego braku podaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu