Fiat i Can - Pack inwestują

MAG
opublikowano: 28-02-2011, 00:00

Magneti Marelli rozbuduje się, a huta szkła wyda 40 mln zł na piec. Strefa czeka też na nową firmę.

Projekt zmian obszaru katowickiej strefy czeka na decyzję rządu

Magneti Marelli rozbuduje się, a huta szkła wyda 40 mln zł na piec. Strefa czeka też na nową firmę.

Będzie większa hala na należącym do Fiata Auto Poland terenie w Bielsku-Białej. Magneti Marelli Suspension Systems Bielsko (MMSSB), spółka z grupy Fiat-a, dobuduje nową część do obecnego zakładu. Wcześniej firma działała w halach wynajmowanych od Fiat-a, ale część powierzchni została przeznaczona pod produkcję benzynowego silnika małolitrażowego przez Fiat Powertrain Technologies Poland. Teren pod poszerzoną halę wejdzie do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE).

Huta i niespodzianka

Do strefy chce też wejść Pol-Am-Pack z grupy Can-Pack, jednego z największych w Europie producentów opakowań. W Hucie Szkła w Orzeszu firma zamierza wybudować kolejny piec i zmodernizować stary. Firma przewiduje, że wyda co najmniej 40 mln zł i stworzy 30 miejsc pracy. Dziś w hucie pracuje niemal 230 osób. Pol-Am-Pack zainwestował już w hucie 120 mln zł w latach 2008-09. Firma zdobyła na ten projekt 40 mln zł unijnego dofinansowania na innowacyjne projekty.

Zgodnie z najnowszym projektem Ministerstwa Gospodarki, katowicka strefa ma się poszerzyć o 11,5 ha. Poza gruntami Fiata-a i Pol-Am-Pack chodzi jeszcze o 4 ha w Bielsku-Białej. KSSE chce nabyć prawo wieczystego użytkowania tych terenów od firmy Industrie Maurizio Peruzzo. To bardzo atrakcyjny teren, więc strefa liczy też na atrakcyjnego inwestora.

Czekając na firmy

Projekt zmian katowickiej strefy czeka na decyzję rządu.

— Do tego czasu nie komentuję sprawy. Zmiany obszaru strefy są bardzo istotne dla regionu — mówi tylko Piotr Wojaczek, prezes KSSE.

W ubiegłym roku katowicka strefa wydała 23 zezwolenia. W większości reinwestowały firmy już obecne w KSSE. Obiecały 1 mld zł nakładów i 1000 miejsc pracy. W tym roku do strefy weszły Żywiec Zdrój, który w Wieprzu wyda 30 mln zł na zakład wody butelkowej, oraz Alupol Packaging, producent opakowań z grupy Kęty (32 mln zł). Do końca marca Piotr Wojaczek zapowiada cztery-pięć zezwoleń. Przewiduje, że firmy obiecają w nich 120 mln zł inwestycji. Według prezesa, będą to inwestorzy już obecni w strefie. Zezwolenia na projekty typu greenfield, czyli inwestycje w budowę fabryk od podstaw, szef katowickiej strefy zapowiada od maja-czerwca.

11,4

ha O tyle ma się poszerzyć Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna...

1929,1

ha ...tyle będzie mieć po poszerzeniu...

14201,1

ha ...a tyle wynosi obszar wszystkich specjalnych stref ekonomicznych w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu