FIFA i UEFA zapłacą klubom za zwolnienie piłkarzy na mistrzostwa

PAP
opublikowano: 21-01-2008, 19:06

FIFA i UEFA porozumiały się z klubami i  zgodziły się zapłacić około 250 milionów dolarów za udział zawodników w dwóch najbliższych piłkarskich mistrzostwach świata (2010 i 2014) i mistrzostwach Europy (2008 i 2012).

FIFA ma wypłacić drużynom za zwolnienie graczy na MŚ w RPA w 2010 około 40 milionów dolarów, a za kolejny mundial - w Brazylii w 2014 - 70 milionów. UEFA ma zasilić klubowe konta kwotą 63 milionów za ME 2008 w Austrii i Szwajcarii oraz 79 za ME 2012 w Polsce i na Ukrainie. Ta ostatnia kwota zależna jest od wpływów jakie wygeneruje turniej.

Już przed tygodniem FIFA i UEFA ogłosiły, że są gotowe na wypłacanie kompensat drużynom. Część tych środków ma być przeznaczona na ubezpieczenie piłkarzy. Problem odszkodowań za urazy w trakcie spotkań drużyn narodowych był od dłuższego czasu głównym polem sporu między obiema organizacjami i czołowymi klubami świata zrzeszonymi w grupie G-14.

W ramach porozumienia kluby wywalczyły również kolejne ustępstwo ze strony FIFA - mecze międzynarodowe mają być rozgrywane w soboty i wtorki, a nie jak dotychczas soboty i środy. Ma to dać piłkarzom jeden dzień odpoczynku więcej przed powrotem na ligowe boiska.

Dodatkowo UEFA zobowiązała się do ograniczeniu liczby drużyn w eliminacjach ME do sześciu w poszczególnych grupach. Ma to dodatkowo ograniczyć liczbę spotkań międzypaństwowych.

Po podpisaniu tego porozumienia 18 drużyn zrzeszonych w G14 zapowiedziało rozwiązanie grupy. W jej miejsce powołane zostanie Stowarzyszenie Klubów Europejskich, które ma skupić ponad 100 drużyn z 53 federacji krajowych. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane