Filar: Inflacja spadnie do pasma 1,5-3,5% latem 2005 r.

Internet Securities
opublikowano: 15-02-2005, 11:00

Inflacja konsumencka spadnie do dopuszczalnego przez bank centralny pasma wahań 1,5-3,5% latem tego roku wobec 4,4% r/r w grudniu ub. roku, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Dariusz Filar. Jego zdaniem, wskaźnik ten powinien być już ustabilizowany już przed wejściem Polski do ERM2

Inflacja konsumencka spadnie do dopuszczalnego przez bank centralny pasma wahań 1,5-3,5% latem tego roku wobec 4,4% r/r w grudniu ub. roku, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Dariusz Filar. Jego zdaniem, wskaźnik ten powinien być już ustabilizowany już przed wejściem Polski do ERM2

„Szoki roku ubiegłego – naftowy i unijny – wypchnęły inflację do 4,5%. Zobowiązaliśmy się do sprowadzenia jej do celu i zaryzykuję, że miesiące letnie tego roku – i tu daję głowę – będą okresem szybkiego wracania inflacji do celu. Wskaźnik cen na pewno powróci do dopuszczalnego zakresu wahań” – powiedział Filar podczas seminarium na temat wejścia do euro zorganizowanego przez WGI.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda we wtorek o godz. 16:00 dane o styczniowej inflacji. Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wśród 11 ekonomistów wynika, że inflacja w styczniu wyniosła 4,4-4,7% przy średniej na poziomie 4,5% r/r.

Ekonomiści oczekują, że inflacja będzie jeszcze rosła w tym kwartale, ale od drugiego kwartału powinien nastąpić jej gwałtowny spadek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu