Czytasz dzięki

Finanse? Nie takie straszne

opublikowano: 08-08-2013, 00:00

Akcelerator PB: Specjaliści bezpłatnie pomogą firmom, które borykają się m.in. z brakiem kapitału i płynności. Wystarczy się zgłosić

Prowadzenie firmy już z założenia jest obarczone wysokim ryzykiem. Wiele potencjalnych zagrożeń wiąże się z obszarem finansowania biznesu. Skąd wziąć pieniądze na inwestycje? Jak sprawniej zarządzać gotówką? Co zrobić, kiedy dłużnik nie płaci i finansowa płynność firmy jest zagrożona? Przedsiębiorcy nie zawsze mają wystarczającą wiedzę na ten temat, a poleganie tylko na własnej intuicji może ich wiele kosztować. W takich sytuacjach najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów — i taką możliwość daje nasz nowy program Akcelerator „Pulsu Biznesu”.

Zobacz więcej

Z KAŻDYM PROBLEMEM: — Przedsiębiorcy w banku mogą dostać pomoc w każdej sprawie dotyczącej finansowania — mówi Karol Stępień, dyrektor ds. zarządzania bankowością korporacyjną w Raiffeisen Polbanku. [FOT. ARC]

Co istotne, wsparcie jest bezpłatne. W rozwiązaniu wszelkich problemów związanych z finansowaniem pomogą firmom eksperci partnera naszej akcji — Raiffeisen Polbanku. Na polskim rynku instytucja jest obecna od ponad 20 lat, a jej sieć obejmuje ponad 350 placówek. Na jaką pomoc mogą tu liczyć przedsiębiorcy? Zgłaszają się oni do specjalistów banku z bardzo różnymi sprawami. Najczęściej chodzi o rozwiązanie już istniejących kłopotów finansowych lub uniknięcie groźnych sytuacji. Duża część z nich dotyczy ryzyka niewypłacalności.

Gdy klient nie płaci

— Podstawowym zagrożeniem jest w tym wypadku brak synchronizacji należności od klientów i kontrahentów ze zobowiązaniami firmy. Zwykle przedsiębiorstwa mają ograniczoną ilość kapitału obrotowego i presję krótkich terminów płatności do dostawców przy jednoczesnym niedopasowaniu lub długich terminach dla odbiorców. To powoduje problemy z brakiem gotówki w firmie — mówi Karol Stępień, dyrektor ds. zarządzania bankowością korporacyjną w Raiffeisen Polbanku. Bank ma wachlarz rozwiązań, które mogą pomóc w takich sytuacjach. Może też poprawić dyscyplinę płatniczą odbiorców.

W tym celu stosuje się np. faktoring niepełny, dzięki któremu za obsługę wybranych wierzytelności firmy odpowiada bank.

Jak to działa

Każdy przedsiębiorca może napisać, jakie ma problemy związane z biznesem. Wystarczy wypełnić specjalną ankietę na stronie programu. Porusza ona różne aspekty działalności — od spraw związanych z organizacją firmy przez problemy finansowe po kwestie prawne. W każdym z tematycznych obszarów znajdują się przykładowe pytania. Na wypełnione ankiety czekamy do końca sierpnia. Później zostaną wybrane firmy, dla których partnerzy poszukają najlepszego wyjścia z kłopotów. Następnym etapem będą audyty w tych przedsiębiorstwach — po nich eksperci przygotują optymalne rozwiązania problemów. Wszystkie etapy projektu będziemy na bieżąco opisywać na łamach „Pulsu Biznesu”.

— Dłużnik firmy staje się w tym przypadku dłużnikiem banku, a ten ma prawo monitorować i ewentualnie windykować należności, których stał się właścicielem. Przedsiębiorca może przerzucić koszty faktoringowe na odbiorców, na przykład wydłużając termin płatności z 30 dni do 60 w zamian za podwyższenie o kilka procent wartości faktury lub płacąc dostawcy gotówką i uzyskując rabat. Dzięki temu nie musi martwić się o płynność, bo tę zapewnia bank skupujący fakturę lub, jak w przypadku faktoringu odwrotnego, płacący dostawcy — mówi Karol Stępień.

Przedsiębiorcy, którzy chcą uwolnić w firmie trochę gotówki, korzystają z bankowych gwarancji zapłaty. Wtedy firma przedstawia kontrahentowi takie gwarancje, zamiast np. przekazywać pieniądze z wyprzedzeniem na poczet przyszłych zakupów lub zobowiązań (np. nadleśnictwa wymagają gotówki lub gwarancji na przyszłe zakupy drewna). Takie rozwiązanie ogranicza ryzyko braku zwrotu przedpłaconych pieniędzy, na przykład w przypadku zmiany dostawcy.

Firmy są też zagrożone tzw. ryzykiem stopy procentowej, które wiąże się ze wzrostem części odsetkowych rat kredytu. To o tyle istotny temat, że stopy procentowe ze względu na spowolnienie gospodarcze znajdują się obecnie na rekordowo niskim poziomie. Można spodziewać się, że wraz ze wzrostem gospodarczym pójdą w górę.

— Konsekwencją dla przedsiębiorcy będą więc wyższe koszty kredytów. Pomoc banku w tym wypadku polega na usztywnieniu stopy procentowej i pozostawieniu jej na określonym poziomie, co pomoże ograniczyć koszty kredytu — mówi Karol Stępień.

Aby zmniejszyć koszty

Kolejny problemowy obszar to ryzyko kursowe. Są na nie nastawieni wszyscy przedsiębiorcy, którzy kupują lub sprzedają w walucie obcej. Ryzyko wynika stąd, że rozliczenia z dostawcami i odbiorcami są zwykle rozłożone w czasie (od zakupu surowca do wytworzenia produktu i jego sprzedaży).

— W takim przypadku, gdy koszty ponoszone są w innej walucie niż przychody, pojawia się problem, jak kalkulować ceny sprzedaży tak, aby zrealizować zakładaną marżę. Tu bank daje wsparcie dotyczące sprawnego rozliczania transakcji międzynarodowych i możliwość negocjowania atrakcyjnych kursów wymiany walut, nawet tych egzotycznych, zarówno przy współpracy z dealerem bankowym, jak i przy wykorzystaniu platformy walutowej — wymienia Karol Stępień.

Bardzo często przedsiębiorcy zwracają się do banku, kiedy potrzebują finansowego wsparcia w związku z planowaną inwestycją. Eksperci mają dla nich szeroką gamę rozwiązań dostosowanych do indywidualnych sytuacji. To tylko niektóre obszary, w jakich bankowcy mogą pomóc przedsiębiorcom w ramach „Akceleratora Pulsu Biznesu”.

Przedstawiciele Raiffeisen Polbanku czekają na problemy zgłoszone przez firmy do końca sierpnia (to termin wypełniania ankiet w programie). Potem zostaną wybrane firmy, dla których eksperci będą w pierwszej kolejności szukali optymalnych rozwiązań. Problemy i ich rozwiązania będziemy szczegółowo opisywali na łamach „Pulsu Biznesu”. Zaprezentowane przypadki będą mogły być wskazówką lub przestrogą dla innych firm.

Partnerzy projektu

W „Akceleratorze Pulsu Biznesu” wsparcia dla firm udzielą renomowani partnerzy programu z różnych branż. W sprawach związanych z zatrudnieniem pomoże największa na polskim rynku usług personalnych firma usługowa Work Service. Problemami prawnymi zajmą się przedstawiciele kancelarii Drzewiecki, Tomaszek & Wspólnicy, natomiast w kwestiach bankowych radą służą specjaliści Raiffeisen Banku. Wsparcia konsultingowego i dotyczącego inwestycji udzielą eksperci z grupy doradczo-inwestycyjnej DGA oraz środkowoeuropejskiej grupy inwestycyjnej Penta.

WIĘCEJ INFORMACJI:

Ankietę dla przedsiębiorców i szczegóły programu znajdziesz na stronie: akcelerator.pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane