Finansowanie budownictwa napędza inwestycje

opublikowano: 27-09-2018, 22:00

Na rozpędzonym rynku budowlanym, przed którym wciąż stoi wiele wyzwań, leasing i najem maszyn i urządzeń pozwala licznym podwykonawcom utrzymać tempo inwestycji

Zainteresowanie finansowaniem maszyn budowlanych sukcesywnie rośnie. Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że w pierwszej połowie 2018 r. łączna wartość maszyn i urządzeń (w tym IT) sfinansowanych przez branżę leasingową wyniosła 10,3 mld zł i była wyższa o 21,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

— Leasing od wielu lat stanowi swoisty barometr gospodarki, który odzwierciedla nastroje przedsiębiorców i wielkość realizowanych przez nich inwestycji. Nie inaczej jest obecnie, gdy w związku z boomem na rynku nieruchomości obserwujemy wzrost finansowania maszyn budowlanych leasingiem i pożyczką. Dzięki temu nasza firma osiągnęła w pierwszym półroczu 2018 roku aż 51-proc. dynamikę w stosunku do analogicznego okresu 2017 r. — wylicza Małgorzata Terlecka-Urbanik, dyrektor Departamentu Transportu i Maszyn Budowlanych w Idea Getin Leasing.

Dodaje, że popularność leasingu, jako narzędzia finansującego inwestycje polskich przedsiębiorców, to pochodna kilku kluczowych czynników: dostępności i elastyczności oferty oraz, w porównaniu z kredytem, łatwiejszej weryfikacji klienta oraz wygodniejszej formy finansowania.

Rynek na fali

W tym roku krajowy rynek budowlany może osiągnąć wartość200 mld zł. Inwestycyjny boom w budownictwie infrastrukturalnym oraz mieszkaniowym trwa więc w najlepsze. Jednocześnie całej branży, która ma ogromną liczbę zleceń, coraz wyraźniej doskwiera brak wykwalifikowanych pracowników. W efekcie rośnie popyt na leasing maszyn i urządzeń budowlanych, gdyż wynajmowany sprzęt np. do mechanizacji prac, pozwala wielu firmom zwiększyć skalę projektów.

— Dodatkowy wpływ na rozwój finansowania maszyn budowlanych ma szybsze kontraktowanie funduszy unijnych — do końca czerwca 2018 r. zaakceptowano projekty stanowiące 57 proc. łącznej puli środków przeznaczonychdla Polski na politykę spójności. Liczba nowych inwestycji mieszkaniowych, w obiekty usługowe oraz infrastrukturę drogową jest ogromna. To wszystko nie pozostaje bez wpływu na rozwój naszej branży — zauważa Bartosz Szewczyk, menedżer ds. współpracy z dostawcami w Idea Getin Leasing.

Choć wśród klientów Idea Getin Leasing znajdują się podmioty o różnej wielkości i zakresie prowadzonej działalności, z finansowania leasingiem korzystają głównie małe i mikroprzedsiębiorstwa, które są dla dużych firm podwykonawcami.

— Budowy dróg, czy budynków są zazwyczaj obsługiwane przez konsorcja, które zlecają lokalnym przedsiębiorcom konkretne zadania w ramach prowadzonych prac — wyjaśnia Tomasz Szwejkowski, dyrektor oddziału Idea Getin Leasing w Katowicach.

Wygodne finansowanie

Idea Getin Leasing jest prekursorem wielu nowych rozwiązań na rynku maszyn budowlanych.

— Uważnie wsłuchujemy się w potrzeby klientów i w tym tkwi nasza siła. Jako pierwsza firma leasingowa w Polsce wprowadziliśmy do oferty najem maszyn budowlanych, w którym rata najmu obejmuje gwarancję i serwis producenta oraz szeroki wachlarz produktów ubezpieczeniowych. W kompleksowej ofercie Idea Getin Leasing znajduje się także pożyczka, skierowana przede wszystkim do klientów korzystających z dotacji unijnych. Posiadamy także, cieszące się dużym zainteresowaniem, produkty dodatkowe, takie jak zabezpieczenie przed kradzieżą GanDNA, czy GPS — wymienia Małgorzata Terlecka- Urbanik.

Minimalny okres, na który może zostać zawarta umowa leasingu wynosi 24 miesiące. A ponieważ — jak zauważają eksperci Idea Getin Leasing, kontrakty budowlane zazwyczaj trwają od 6 do 12 miesięcy, większe firmy planują nabywanie sprzętu do kilku zleceń.

— Mniejsze podmioty, wykonujące zadania kontraktowe, mogą natomiast skorzystać z pożyczki — jeżeli chcą przejąć sprzęt na własność po zakończeniu umowy, albo mogą podpisać umowę najmu i po jej zakończeniu zwrócić maszynę do Idea Getin Leasing — tłumaczy Tomasz Szwejkowski.

Zapewnia, że oferta leasingu w IGL stanowi bardzo wygodną formę finansowania, w ramach której klient może np. liczyć na harmonogram spłat dostosowany do jego indywidualnych możliwości oraz charakterystyki prowadzonej działalności.

— Istnieje możliwość odroczenia płatności pierwszej raty bez dodatkowych kosztów, okres finansowania może wynieść nawet 10 lat, a leasingu udzielamy już od 0 proc. pierwszej wpłaty — wylicza Tomasz Szwejkowski.

Każde urządzenie

Zanim firma podpisze umowę leasingu, najpierw musi przejść proces weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej.

— W Idea Getin Leasing uprościliśmy procedury na finansowanie maszyn do 500 tys. zł i nie wymagamy dodatkowych dokumentów finansowych. Natomiast w przypadkubraku historii kredytowej, klient przedstawia jedynie oświadczenie PIT/CIT za poprzedni rok i oświadczenie o dochodach w roku bieżącym. Nasi stali klienci mogą natomiast skorzystać z finansowania w ramach przyznanych automatycznie limitów kredytowych — podkreśla Bartosz Szewczyk.

Idea Getin Leasing jest w stanie sfinansować praktycznie każdy rodzaj sprzętu budowlanego. Najczęściej klienci zainteresowani są koparko-ładowarkami, minikoparkami oraz dużymi wywrotkami budowlanymi.

— Współpracujemy z czołowymi dostawcami i producentami sprzętu, a dzięki wypracowanym przez lata dobrym relacjom, jesteśmy w stanie zapewnić klientowi jeszcze lepszą i bardziej konkurencyjną ofertę, dopasowaną do jego potrzeb — zapewnia Małgorzata Terlecka-Urbanik.

Jak dodaje Bartosz Szewczyk, wśród finansowanych przez Idea Getin Leasing maszyn znajdują się głównie uznane marki światowe jak np. JCB, Volvo, Caterpillar, czy też Liebherr, choć coraz większą popularnością wśród polskich przedsiębiorców zaczynają się też cieszyć marki azjatyckie, takie jak np. XCMG, czy Kubota.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy