Finlandia: Ograniczenia w sprzedaży alkoholu

02-04-2007, 14:26

Od poniedziałku weszły w życie w Finlandii ograniczenia dotyczące sprzedaży alkoholi wszelkiej mocy.

W ramach walki z narastającą falą alkoholizmu, władze zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu przed godziną 9.00 rano. Uprzednio alkohol był dostępny na stacjach benzynowych, w sklepach i kioskach od godziny 7.00. Natomiast tak jak dotychczas obowiązuje zakaz sprzedaży napojów alkoholowych od godziny 21.00.

Rozszerzono też listę napojów alkoholowych, wpisując na nią słabe piwo oraz cydr - przefermentowany sok z dojrzałych jabłek.

Nowe zarządzenie zrodziło niepokój u sprzedawców, obawiających się agresji ze strony klientów, którym będą musieli odmawiać rano nawet słabego piwa.

Finlandia przoduje w Europie pod względem spożycia alkoholu. Na jednego mieszkańca przypada, wliczając w to małe dzieci, chorych i abstynentów, równowartość 10,5 litra czystego alkoholu.

10 procent dzieci rodzących się w Finlandii jest obecnie obciążonych nieodwracalnymi zmianami wywołanymi piciem alkoholu przez ciężarne matki.

Najczęstszą, bo aż w 17 proc. przypadków, przyczyną śmierci Finów w wieku 16-64 lat są zatrucia alkoholem lub choroby spowodowane jego systematycznym spożywaniem. Na drugim miejscu plasują się choroby układu krążenia, a na trzecim wypadki. Duża część z nich spowodowana jest też piciem alkoholu.

Wśród Finek największym zabójcą jest rak piersi, który odpowiada za 17,7 proc. zgonów. Na drugim miejscu jest jednak alkohol, 10,6 proc., a na trzecim wypadki też często związane z alkoholem.

Gwałtowny skok w spożyciu alkoholu nastąpił w Finlandii w 2004 roku, gdy obniżono jego ceny. W kraju liczącym 5,2 mln mieszkańców w 2005 r. zanotowano ponad 2 tys przypadków śmierci związanych z alkoholem. Rok wcześniej było ich zaledwie 150.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Finlandia: Ograniczenia w sprzedaży alkoholu