Fiński YIT buduje przy stoczni w Gdańsku

opublikowano: 15-09-2019, 22:00

YIT, największy fiński deweloper, kupił dużą działkę w centrum Gdańska. Zbuduje biurowce, mieszkania i może coliving.

Będzie nowa inwestycja na liczącej 1,55 hektara działce znajdującej się w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności (tereny przy dawnej Stoczni Gdańskiej). Kupił ją YIT, największy w Finlandii deweloper. Planuje tu inwestycję łączącą funkcje biurową i mieszkaniową (lokale na sprzedaż i wynajem) o łącznej powierzchni 40 tys. metrów kwadratowych. Część biurowa ma stanowić 50 proc. planowanej powierzchni. Projekt będzie realizowany etapami. YIT szacuje, że całkowita wartość sprzedaży wyniesie ponad 100 mln EUR.

FIŃSKI WKŁAD:
FIŃSKI WKŁAD:
Wokół gdańskich krzyży wyrośnie dzielnica biurowo-mieszkaniowa. Swoją cegiełkę dołoży fiński YIT.
Fot. ARC

— Gdańsk jest ważną nową inicjatywą dla YIT jako jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Może pochwalić się dużą liczbą uniwersytetów, a także rozwijającym się sektorem usług informatycznych i administracji finansowej. Dzięki projektowi w Gdańsku zrealizujemy w Polsce pierwszy projekt kompleks — mówi Tom Sandvik, wiceszef YIT.

YIT realizował dotychczas w Polsce jedynie projekty mieszkaniowe w Warszawie (łącznie 3 tys., z czego 300 oddanychi kilkaset w budowie). Gdańska inwestycja zapoczątkowuje dywersyfikację terytorialną firmy nad Wisłą.

— W Gdańsku planujemy biura, mieszkania oraz hotel lub co-living. Potrzebujemy jednak więcej czasu, by podać ostateczną formułę — mówi Tomasz Konarski, prezes YIT w Polsce.

Coliving to nowa forma mieszkań na wynajem na polskim rynku — przypominająca rozwiązania stosowane w nowoczesnych domach studenckich, tyle tylko że przeznaczone dla młodych profesjonalistów. W colivingach prywatna część jest przeznaczona w zasadzie tylko do spania, a duże kuchnie czy salony służą wszystkim jako miejsce spotkań, przyjmowania gości czy wspólnej pracy. Pierwszy w Polsce duży coliving na 1000 jednostek mieszkalnych (Smartti Mokotów) buduje właśnie firma YIT u zbiegu ulic Postępu i Domaniewskiej w Warszawie, a więc w samym sercu największej dzielnicy biurowej. Zaoferuje on mieszkania w połączeniu z przestrzenią coworkingową oraz infrastrukturą towarzyszącą. Na terenie budynków znajdą się lokale usługowe, punkty gastronomiczne i siłownia, strefy relaksacyjne oraz czytelnia, zaś na najwyższych kondygnacjach powstaną powierzchnie użytkowe. Na dachu znajdzie się plenerowa siłownia oraz boisko do gry w piłkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Paweł Berłowski

Polecane