Firmom brakuje pieniędzy na inwestycje

opublikowano: 29-08-2013, 00:00

Możliwości inwestycyjne przedsiębiorców ograniczają zatory płatnicze i ostrożna polityka kredytowa banków.

Aż 47 proc. przedsiębiorców wydaje pieniądze na inwestycje, niezależnie od sytuacji rynkowej — wynika z badania Rzetelnej Firmy. Tylko 19 proc. ankietowanych firm zadeklarowało, że całkowicie wstrzymało realizację planów rozwojowych, a 34 proc. ograniczyło je z obawy przed kryzysem.

Z badania wynika również, że to kredyty bankowe są jednym z trzech głównych źródeł finansowania inwestycji małych i średnich firm — korzysta z nich 35 proc. firm, 29 proc. sięga po leasing, a 27 proc. do własnej kieszeni.

Jednak zdaniem aż 35 proc. ankietowanych, o kredyt bankowy jest trudniej niż rok temu, co w przypadku 2/3 z nich przekłada się na ograniczenie planów rozwojowych oraz w mniejszym stopniu na brak możliwości wykorzystania pojawiających się okazji do przeprowadzenia szybkich transakcji, promocji firmy czy redukcji zatrudnienia.

— Mamy do czynienia ze zdecydowaną rozbieżnością między podażą a popytem na rynku kredytów dla przedsiębiorstw. Banki przyjęły zbyt krótkowzroczną politykę, nastawioną na osiągnięcie doraźnych celów, zamiast spojrzeć na problem długofalowo — twierdzi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.

Jego zdaniem, na efekty takiego postępowania nie trzeba  było długo czekać, spłacalność kredytów zaciągniętych przez sektor MSP pogorszyła się na przełomie lat 2012 i 2013 i wskaźnik kredytów trudnych, tych niespłacanych, osiągnął poziom 13 proc. Jednak wiele firm wyraźnie potrzebuje inwestycji.

Jak wynika z cokwartalnego badania Krajowego Rejestru Długów nt. zatorów płatniczych, najbardziej ciąży im właśnie brak możliwości inwestowania i niemożność terminowego regulowania własnych zobowiązań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Firmom brakuje pieniędzy na inwestycje